12 knjig za male in velike o podnebnih spremembah

pexels-olia-danilevich-4982457.jpg


Ena osrednjih tem letošnjega praznovanja od svetovnem Dnevu Zemlje je tudi okoljska pismenost.

Raziskave kažejo, da ima okoljska vzgoja, ki se začne v zgodnjem otroštvu, številne koristi za otrokov nadaljnji razvoj in prihodnost. Svoje otroke lahko poučimo, da lahko že danes sami in vsi skupaj poskrbimo za lepšo prihodnost.

V nadaljevanju boste našli 12 predlogov za branje o ekologiji, podnebnih spremembah za male in velike, dodajam pa tudi nekaj knjig z nasveti, kako lahko vsak med nami vsak dan poskrbi za naš lepši planet. Poiščite jih na spletnem sejmu knjig Sejem s kavča, ki se začenja danes.


Lisa Hyder: Če se bo dan končal (Malinc)

Mediji so preplavljeni s strašnimi novicami o pandemiji, vojnah, globalnem segrevanju in jedrskem orožju. Vsak dan nam ponujajo grozljive prizore konca. Kako se soočimo s tem, pa naj bomo otroci ali odrasli? Slikanica Ko se bo dan končal odlično ujame prestrašenega duha sodobnega človeka in njegove občutke prikaže skozi oči otroka. Kljub težki temi je Ko se bo dan končal zelo topla in upanja polna slikanica, ki se z največjo mero resnosti loti otrokovih občutkov.

#slikanica #5-11 let

Zoë Tucker: Greta in velikani (Mladinska knjiga)

Slikanica, ki jo je navdihnila življenjska zgodba nominiranke za Nobelovo nagrado Grete Thunberg, pripoveduje o deklici, ki se odločno zoperstavi velikanom, saj so posekali že toliko dreves, da gozda skoraj ni bilo več.

#slikanica #5-11 let

Jess French: Planet brez odpadkov (Mladinska knjiga)

Knjiga je polna zanimivih zamisli, kako lahko pomagamo, da bi bil naš planet boljši. V njej izvemo, kako lahko celo z najmanjšo, najbolj preprosto spremembo dosežemo ogromno.

#slikanica #5-11 let

Neal Layton: Planet, nevarno segret (Grafenauer)

Naš planet postaja nevarno segret. To ljudem in živalim povzroča veliko težav. V tem preprostem vodniku po podnebnih spremembah izvemo, kaj so toplogredni plini, kako nastanejo in kakšne so posledice prekomernega kopičenja teh plinov v ozračju. Ponuja pa tudi ideje, kako lahko vsak izmed nas pomaga pri blaženju posledic podnebnih sprememb. Skrajni čas je, da ukrepamo.

#slikanica #5-11 let

Neal Layton: Planet v plastiko ujet (Grafenauer)

Neal Layton v slikanici pojasni, kdo je iznašel plastiko, kje vse jo lahko najdemo, zakaj se ne more biorazgraditi in kakšno nevarnost predstavlja kopičenje plastike v naravi za ljudi in živali. Ponuja tudi kopico idej, kako lahko težave s plastiko rešujemo in tako pripomoremo k čistejšemu planetu.

#slikanica #5-11 let

Anna Claybourne: Vroči planet (Grafenauer)

Knjiga Vroči planet razkriva, kaj so podnebne spremembe, kateri dejavniki vplivajo nanje in kako se zaradi njih naš svet vse bolj spreminja. Poudarja tudi socialno neenakost podnebnih sprememb, saj bogatejše in bolj industrializirane države s svojo porabo energije bistveno bolj prispevajo k podnebnim spremembam, revnejše in manj razvite države pa so zaradi tega še bolj prizadete. V knjigi najdemo nasvete, kako lahko s povsem vsakdanjimi dejanji skušamo preprečiti, da bi se podnebne spremembe še poslabšale.

#slikanica #5-11 let

Jeanette Winter: Naša hiša pa gori (Grafenauer)

Slikanica je še ena v vrsti zgodb o mladi švedski okoljski aktivistki Greti Thunberg. Greta je bila stara petnajst let, ko je nekega petka, namesto da bi šla v šolo, pred švedskim parlamentom v Stockholmu protestirala proti podnebnim spremembam. Tako se je 20. avgusta 2018 začelo svetovno gibanje mladih, ki protestirajo proti podnebnim spremembam. Petkovemu podnebnemu štrajku so se sčasoma pridružili učenci številnih šol na Švedskem in v drugih državah po svetu.

#slikanica #5-11 let

Marie G. Rohde: Prave pošasti ogrožajo naš planet (Hart)

Po našem planetu se potepajo pošasti: letijo nam nad glavami, živijo v morskih globinah in se celo skrivajo v kanalizaciji. Povzročajo nevihte, izsušujejo reke in jezera ter preganjajo živali. Ogromni SMET KONG, smrdljivi SMOGOZAVER, lepljivi MASTNI BEHEMOT, neskončni URBANI RASTOZAVER in druge hudobe zares obstajajo, iz vsakega kotička lezejo v naš svet ter grozijo, da ga bodo zasedle! Preprečimo jim, da bi jim uspelo, in rešimo planet, na katerem živimo.
#slikanica #5-11 let

Greta Osredkar: 12 korakov za okolje (Založba Vida)

V slikanici 12 korakov za okolje je prikazano, kako lahko otroci (in njihovi starši) spremenijo svoj odnos do okolja. Če se vsak mesec naučijo en napotek in ga premenijo v navado, lahko prispevajo k velikim spremembam. Tako bomo vsi živeli prijaznejše do okolja in varčnejše, najmlajši pa se bodo učili odgovornosti in samostojnega razmišljanja.

#slikanica #5-11 let

Katie Elzer Peters: Naj zraste spet (Mladinska knjiga)

Pri pripravi hrane navadno zavržemo rastlinske dele, ki bi jih pravzaprav še lahko uporabili. Ostanke od priprave juhe ali solate lahko vržemo na kompost, lahko pa jih posadimo in iz njih naredimo cel zelenjavni vrt.

#priročnik za odrasle in otroke

Lučka Kajfež Bogataj: Planet, ki ne raste (Cankarjeva založba)

Okoljske spremembe, ki so posledica človekove dejavnosti, so povezane med sabo in zajemajo vse od podnebnih sprememb, zakisanja oceanov, tanjšanja ozonske plasti, naglega izumiranja živalskih in rastlinskih vrst do rušenja dušikovega in fosforjevega kroga ter kemičnega in drugega onesnaževanja tal, vode in zraka.
Današnja generacija, ki ima politično in ekonomsko moč, pa z nereševanjem težav in s prepočasnim prehodom v brezogljično in odgovorno družbo krožnega gospodarstva ogroža vse prihodnje. Zaradi tega jo v svojih duhovitih, a neizprosnih ilustracijah biča tudi Izar Lunaček.

#stvarna literatura

Boštjan Videmšek, Matjaž Krivic: Plan B: Pionirji boja s podnebno krizo in prihodnost mobilnosti (UMco)

Podnebna kriza se stopnjuje. Je sploh še mogoče kaj spremeniti? Avtor knjige in novinar Boštjan Videmšek je skupaj s priznanim fotografom Matjažem Krivicem, odšel na »pot okoli sveta«, da bi našel odgovore, če ti sploh obstajajo.

Slovenska knjiga leta 2020

#stvarna literatura

Previous
Previous

Jamal Ouariachi: Lakota

Next
Next

Victoria Secunda: Če škripa med hčerjo in materjo