Alenka Štrukelj | blogger and coach

View Original

Douglas Stuart: Shuggie Bain

"Shuggie Bain" Douglasa Stuarta je močan in srce parajoč prvenec, ki se poglobi v kruto realnost revščine, zasvojenosti in vztrajnosti, ki so zaznamovali Glasgow v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Knjiga spremlja življenje mladega Hugha "Shuggieja" Baina, ki odrašča v disfunkcionalni družini, katere odnose zaznamuje materin boj z alkoholizmom.

Stuartova upodobitev Glasgowa v tem obdobju je neomajna in kruto realistična. Propadajoča urbana pokrajina in vsesplošen občutek gospodarskega obupa ustvarjata ozadje, ki je skorajda lik zase. Avtorjeva pozornost do podrobnosti oživlja dogajanje in bralce sooči z grobim in pogosto turobnim okoljem, v katerem se znajdejo Shuggie in njegova družina.

V središču romana je ganljivo in burno razmerje med Shuggiejem in njegovo mamo Agnes. Stuart je do svojih likov globoko empatičen, kompleksnost doživljanja Agnesine odvisnosti in vpliv, ki ga ima ta na družino, je prikazan brezkompromisno, a hkrati s posebnim občutkom za sočloveka v stiski. Kljub svojim pomanjkljivostim in neuspehom je Agnes prikazana z dostojanstvom, ki prepreči, da bi bila zreducirana zgolj na žrtev svojih okoliščin. Njen boj je hkrati srce parajoč in človeško ranljiv.

Shuggie je prikazan kot svetilnik upanja in vztrajnosti. Njegova nedolžnost in odločnost, da, kljub težkim razmeram in dejstvu, da je še otrok, podpira in reši svojo mamo, tvorita čustveno jedro romana. Shuggiejevo potovanje je zaznamovano z osamljenostjo in ustrahovanjem, ko se spopada s svojim nastajajočim občutkom identitete in statusom tujca. Stuartova občutljiva upodobitev Shuggiejevega soočanja s porajajočo se spolno identiteto dodaja še eno plast globine njegovemu liku.

Tudi drugi liki, ki bogatijo Shuggijev svet, so živo predstavljeni in vsak prispeva k tapiseriji njegove zgodbe. Stuartov dialog je oster in iskren, v izvirniku zajema tudi narečje in ritem glasgowskega narečja, kar prispeva k poglobljeni kakovosti romana. Žal se pri prevodu to nekoliko izgubi, kar je popolnoma razumljivo.

Stuartova proza ​​je hkrati lirična in surova ter prenaša čustveno intenzivnost izkušenj njegovih junakov z ostro iskrenostjo, ki je pogosto srce parajoča. Roman se ne izogiba prikazovanju brutalne resničnosti zasvojenosti in revščine, slavi pa tudi trajno moč človeškega duha in je močan opomin na to, kako sta nam v stiski potrebna brezpogojna ljubezen in sočutje.

Čeprav gre za prvenec, je Douglasu Stuartu z romanom Shuggie Bain uspel izjemen dosežek, ki mu daje pomembno vlogo novega glasu v sodobni literaturi, o katerem bomo zagotovo še veliko slišali. Temu pritrjuje tudi nagrada booker, ki jo je za roman prejel leta 2020 in britanska nagrada za prvenec in knjigo leta.

See this content in the original post

Douglas Stuart: SHUGGIE BAIN

  • jezik: angleški

  • Prevod: Jerca Kos

  • Leto izida: 2022

  • Število strani: 510

  • Vezava: trda

  • ISBN/EAN: 978-961-01-6782-2

  • Založba: Mladinska knjiga

    *****