Najboljši stripi in risoromani za otroke

stripi.png

V današnjem članku vam predstavljam nekaj odličnih stripov in risoromanov za otroke, ki so v zadnjem času izšli pri nas! Ker stripi so kul in so zabavni, to pa v teh časih še kako potrebujemo.

Že nekaj časa sem želela pripraviti seznam stripov za otroke. Zdaj, v času izolacije, pa smo jih pri nas doma popolnoma posvojili, zato je to edinstvena priložnost, da sem se seznama končno lotila. Še posebej je nad njimi navdušen najmlajši, ki nestrpno čaka, kdaj bo izšel naslednji del Škatle, Ariola, Pasjega moža in drugih zabavnih junakov, ki mu krajšajo predolge popoldneve odkar zna samostojno brati.

Zakaj ravno strip boste rekli? Stripi so odlični za razvoj otrokovih bralno-jezikovnih sposobnosti. Strip pripomore k hitrejšemu učenju branja in graditvi zahtevnejšega osebnega besednega registra. Ker imajo malo besedila, so stripi lahko tudi odličen način za učenje tujih jezikov. Več o tem, zakaj je fino otrokom dovoliti, da berejo stripe, sem zapisala v članku Je strip primerno branje za otroke?

Čeprav so odlični za učenje branja, pa se moramo tudi zavedati, da so stripi in risoromani samostojen žanr, s svojimi lastnimi zakonitostmi in načinom pripovedovanja, zato jih ne smemo obravnavati kot neko prehodno obliko branja do "pravih" knjig. Čeprav znajo zelo lepo oklevajočim bralcem in tistim, ki jim branje ne diši preveč, vsaj nekoliko približati literaturo in bodo morda ravno zaradi dobrega stripa končno vzeli v roke tudi kakšen dober roman.

Pri nas jih otroka rada bereta tudi zato, "ker se hitro preberejo". Pa ne zato, ker bi bili lahko branje. Daleč od tega. Vendar smo danes ljudje večinoma vizualni tipi, saj informacije najlažje sprejemamo preko vizualnega kanala. Slika v stripu naredi vse tisto, kar je v romanu opisano z nešteto besedami in zapolni praznine, ki ostanejo med besedami v oblačkih. Še posebej otroci, ki so navajeni hitrih vizualnih sporočil iz igric in spletnih aplikacij, lažje in hitreje doumejo dogajanje zgodbe na način, kot ga prikazuje strip. Ker lahko hitro prehajajo med sličicami, jih to tako potegne v zgodbo, da so lahko dlje "prikovani" med strani zgodbe in zato nimajo občutka, da je branje težko.

Dovolite otrokom, da uživajo v branju in pregledovanju stripov. Poiščite take, ki bodo izzvali vas in vaše otroke, da skupaj zrastete v medsebojnem razumevanju, empatiji, sočutju, sožitju in znanju.


Emmanuel Guibert & Marc Boutavant: Ariol (Vigevageknjige)

Verjetno že poznate majhnega modrega oslička Ariola, glavnega junaka istoimenskega stripa, ki že nekaj let izhaja pri založbi Vigevageknjige, ki se je specializirala za stripe in risoromane. Na začetku - izhaja od leta 2015 - je bil Ariol eden redkih sodobnih prevodnih stripov v slovenščini, ki je bil namenjen otrokom in govori o otrocih. Me veseli, da se jih je od takrat nabralo že kar nekaj.
Ariolove prigode so tople, zabavne, duhovite, in izhajajo iz situacij, s katerimi se lahko poistoveti vsak otrok - nič čudnega, da so otroci tako navdušeni nad njim. Tudi pri nas doma komaj čakamo, da nas kaj obišče. Všeč mi je, ker se ne izogiba težkim in neprijetnim situacijam, ampak jih postavi v kontekt, ki ga otroci razumejo.
Pred kratkim je pri založbi Vigevageknjige izšel že sedmi del Ariolovih dogodivščin. Če ga še ne poznate, brž v knjigarno, veliko morate nadoknaditi. Zabava zagotovljena!

#strip #5-11 let

Patrick Wirbeleit & Uwe Heidschötter: Škatla (Vigevageknjige)

Tudi Škatla izhaja pri Vigevageknjige. Nad njo bodo navdušeni predvsem tisti mulci, ki imajo radi ročne spretnosti.

Glavi junak stripe je Ahac Novak, navdušen graditelj in izumitelj, ki nekega dne pred vrtnimi vrati najde kartonasto škatlo. A ta škatla ni samo škatla - njegova tudi govori, izvleče iz sebe, karkoli se potrebuje: žeblje, žage, dolge late, izvijače, stare gate, najraje od vsega pa – gradi in izumlja. Dodatna oprema je še svojeglavost in dve levi roki - ti dve pri ročnih spretnostiih prideta še kako prav. Ahac in škatla postaneta najboljša prijatelja, ki skupaj uganjata krasne pobalinske dogodivščine.

Kot poudarjajo pri Vigevageknjige, Škatlo odlikuje tudi to, da se večinoma dogaja zunaj, na svežem zraku, ter da avtorja posvečata posebno pozornost razvijanju bralne pismenosti otrok, ki se s serijo učijo tudi brati.

#strip #5-11 let

Dave Pilkey: Pasji mož (Mladinska knjiga)

Pol pes, pol človek - cel heroj! Znanstvenika George in Harold ustvarita novo vrsto policijskega uslužbenca, ki je poosebljenje pravičnosti. Z glavo psa in telesom človeka se pasji mož junaško zažene v reševanje prevar, zločinov, zraven pa tudi kakšno zabavno ušpiči. Avtor serije o pasjem možu je znameniti Dave Pilkey, tudi avtor Kapitana Gatnika, ki v stripu raziskuje pozitivne teme, vključno z empatijo, prijaznostjo, vztrajnostjo in pomembnostjo zvestobe sebi.

#strip #od 5 let

Mr. Tan: Huda Ajda (Založba Vida)

O Ajdi sem v priporočilih za poletno branje zapisala, da jo bodo otroci vzljubili, vi pa boste zardevali od njenih neverjetnih domislic in izjav, saj si ne želite vedeti, kaj bi se zgodilo, če bi otroštvo imelo zadnjo besedo. Ajda namreč ni običajna deklica, ampak neupogljiv, sarkastičen deklič, ki ne mara nikogar in sovraži vse ostale. Vendar bo verjetno tudi vam všeč njeno ostro, cinično razmišljanje in neposlušnost - ob njej se boste tudi sami počutili uporniške in nekoliko posebne.

#strip #od 7 do 12 let

Toliko za ilustracijo, da boste vedeli, kaj naredijo stripi in risoromani (Vigevageknjige, upam, da ne zamerite, da kopiram to ljubezen z vašega Facebook posta)

Ta zgodba je resnična. Je zgodba o prijateljstvu in o tem, kako so lahko ljudje dobrotljivi ne le do drugih ljudi, marveč tudi do take male založbe sredi Šiške.
Ko delamo knjige, seveda ne vemo, kdo vse jih bo bral - k sreči, včasih, bolj na začetku, smo poznali tako rekoč vsako in vsakega, ki jih je naročil(a). Ker so bili v glavnem naši frendi in familija. Sčasoma se je krog bralk in bralcev na našo radost kar precej razširil. In enkrat - zdaj bo pa že kako leto nazaj, morda že več - je prišel en mail. Mail je govoril o pobcu, ki da bere naše knjige in so mu baje pa kar fajn. Da prej ni toliko bral, potem je pa srečal Ariola in Prototip, pa nam je njegova mama pisala, da se je pa kar lotil, da sedi v svoji sobi in bere. Totalno smo bili navdušeni, to je eden tistih trenutkov, ko vse slabo pozabiš in ko se ti, kar delaš, zazdi vsaj za hip vredno in smiselno. Vsi na založbi sicer verjamemo, da ima izdajanje risoromanov in stripov v slovenščini smisel, da je vanj pametno vlagati svoj čas in energijo, a - posebej v takem letu, kakršno je iztekajoče se - to veselje je kar pogosto na preizkušnji. Zato so trenutki, ko piše mama in napiše, poba zavzeto bere, hvala, da to delate, sijoče točke na zemljevidu razvoja neke take male založbi.
In potem smo enkrat sedeli za mizo v zvezda parku, ker je bil sejem. To je bilo junija letos. In so prišli. Pobca sicer ni bilo zraven, je bila pa ostala familija - tako smo se spoznali še v živo. Izjemno srečanje, toliko ene radosti na kupu.
Ko je proti koncu leta izšel Arhetip, nadaljevanje Prototipa, je bila točno ta mama ta prva, ki je oddala naročilo zanj. Dobesedno minuto po tem, ko je naša ITeja omogočila knof za naročilo v naši spletni knjigarni. Bravo, kepca, sem si mislila, to je pa ljubezen.
— Facebook Vigevageknjige, 18. 12. 2020

Majda Koren & Damijan Stepančič: Kapo in Bundo (KUD Sodobnost)

Kapo in Bundo je strip o dveh razbojniških pujsih, ki jima po glavi rojijo same lumparije, zato slej ko prej končata v zaporu. Na poti jima stoji inšpektor Jože, ki jima slej ko prej stopi na prste. Še posebej, ker se ne moreta nikakor upreti slastnemu štrudlju tete Katje.

Pri Kapu in Bundu sta ustvarjalne moči združila slovenska avtorja- pisateljica del za otroke Majda Koren in ilustrator Damijan Stepančič, ki sta ustvarila stripovske pujsovske zgodbe, ki so polne humorja in neverjetnih dogodivščin, ki se bodo mladim bralcem, pa tudi njihovim staršem usedle v srce.

#strip #od 98 do 220 cm :D

Stefan Boonen & Melvin: Mamut (KUD Sodobnost)

Iz založbe KUD Sodobnost prihaja tudi strip Mamut. Zakrivila sta ga avtor Stefan Boonen in ilustrator Melvin, ki sta tudi avtorja priljubljene zgodbe Pozor, huda babica!

Če nam je babica pokazala, kako je treba uživati življenje, bomo v Mamutu spoznali, kako otroci občutijo samoto. Junak te zgodbe je Teodor Bob Princel prvi - po domače Teo. Teov dan je zapolnjen z obveznostmi, a brez pravega stika in odnosa z ljudmi, ki jih ima rad - svojo družino. Prijatelja si zato poišče v prazgodovini, kjer mu družbo dela pravi mamut.

Odbita in ganljiva zgodba polna domišljijskih pustolovščin, ki bodo pritegnili mlade bralce, hkrati pa jim pokazali, kaj je v živjenju resnično pomembno.

#strip #od 9 let

Anouk Ricard: Ana in Froga (Vigevageknjige)

Ana in Froga je še čisto svež strip iz založbe Vigevageknjige, vendar verjamem, da bo med otroki in starši postal ravno tako priljubljen, kot sta Škatla in Ariol.

Glavnima junakoma punčki Ani in žabi Frogi v stripu delajo družbo pes Bubu, mačkon Rene ter deževnik Krištof. Veže jih zvesto prijateljstvo, ki lahko premaga vsakovrstne konflikte, ki jih v življenju ne manjka. Po številnih zabavnih zapletih se na koncu se vse uredi.

Ana in Froga sporočata, da ni vse v svetlečih barvnih ilustracijah, temveč, da se skrivnost lahko skriva tudi v zapisanih besedah. Že takoj na začetku boste ugotovili, da je strip res smešen in lušten, saj je poln besednih in situacijskih presenečenj, ki bodo izvabljale salve smeha. Anoukin humor je poln svežine in , poudarja pomen prijateljstva, otroške igre, hecanja in smeha.

#strip #5-11 let

Boštjan Gorenc & Matej de Checo: Šnofijeva druščina (Mladinska knjiga)

Boštjan Gorenc Pižama in Matej de Cecco sta začela popisovati in dokumentirati dogodivščine Šnofija in njegove druščine že daljnjega leta 2008 za mladinsko revijo PIL. Od tedaj so izšle že tri knjige stripov, ki še vedno navdušujejo mlade bralce.

Navduševale vas bodo dogodivščine, v katerih junaki stripa potujejo od rimske Emone do daljnje prihodnosti, od bohinjskih gozdov do daljnih galaksij. V njih pa najdemo tudi številne reference na vsakdanje dogajanje pri nas doma, iz politike, medijev, zabavne industrije, literature, zgodovine, ki te vsake toliko strani frcnejo po glavi. Ko povežeš sličico z resničnim dogajanjem, se krohotaš do onemoglosti! Preverjeno!

#strip #11+ let

Žiga X. Gombač: Znamenitni (Rokus Klett)

Znamenitni je nova knjiga izpod peresa mladinskega pisatelja Žige X Gombača in ilustratorja Jake Vukotiča. V duhoviti in iskrivi stripovski govorici predstavlja 30 znamenitih osebnosti z območja današnje Slovenije. Gre za naše prednike in prednice, ki so s pogumom, drznostjo in jasnimi cilji spreminjali svet v boljši prostor tudi za druge ljudi. Pustili so močan pečat v slovenski in svetovni zgodovini. Delovali so na zelo različnih področjih, zato izbor nagovarja zelo širok krog mladih bralcev in bralk. Beremo lahko o raziskovalcih in popotnikih, pisateljih in pesnikih, inovatorjih in izumiteljih, o pionirjih vseh vrst ter o arhitektih, seizmologih, botaničarkah, popotnicah, zdravnicah, podjetnicah, pilotkah, filmskih zvezdah in še in še bi lahko naštevali. V knjigi spoznamo 19 moških in 11 žensk, ki so živeli na območju naše zdajšnje države od 17. do 20. stoletja.
(zapis: založba Rokus Klett)

#strip #6-15 let

Za nekoliko starejše bralce sta v zadnjih letih pri nas pod okriljem Zavoda Škrateljc izšla še dve (oziroma štiri) stripovski deli, ki jih moram na tem mestu vsekakor omeniti. Tako Cankar v stripu kot Reformatorji v stripu znajo mlademu bralcu prepričljivo, aktualno in navdihujoče približati sporočilo, ki ga velikani slovenske književnosti že stoletja prenašajo iz roda v rod - tudi na naslednje generacije, hkrati pa jim na njim prijazen način omogočijo, da se lahko seznanijo z njihovim delom.

Cankar v stripu ( Zavod Škrateljc)

Andrej Rozman Roza & Damijan Stepančič:
Hlapci – ko angeli omagajo;

Boštjan Gorenc Pižama & Tanja Komadina:
Moj lajf

Žiga X Gombač & Igor Šinkovec:
Hlapec Jernej in pasja pravica

#strip #15+ let

Boštjan Gorenc-Pižama & Jaka Vukotič: Reformatorji v stripu (Zavod Škrateljc)

Reformatorji v stripu so odgovor na to, kako lahko spremenimo svet, kako lahko ustvarjamo pomembne mejnike za življenje vseh – in kako so nam veliki ljudje v resnici povsem podobni. Celo če so živeli več sto let pred nami. Hkrati pa je ta strip tudi poročilo o pubertetniški dobi slovenskega knjižnega jezika.


#strip #15+ let

Ciril Horjak: Najmanjša velika enciklopedija stripa (Založba Pivec)

Tisti, ki pa bi želeli sami ustvarjati strip in še nekoliko bolje spoznati stripovsko umetnost, njegovo zgodovino, temeljne značilnosti in posebnosti, vabljeni k branju Velike enciklopedije stripa, ki jo je ustvaril ugledni slovenski stripar Ciril Horjak, znan tudi pod imenom dr. Horowitz.

#strip #6-12 let

Previous
Previous

Primož Sturman: Sinteze