Mihaly Csikszentmikalyi: Zanos

Zamislite si, kako izgleda idealna situacija, ko berete knjigo: jezik je ravno prav poetičen, zgodba teče brez prekinitev, brez težav se poistovetite z glavnim junakom … Sami ste v sobi, v ozadju igra nežna glasba ali pa vlada popolna tišina, otroci so s partnerjem/partnerko odšli na izlet, na telefonu ugasnete zvok, da vas ne bi motili klici. Zleknjeni ste v udobnem naslonjaču, pokriti s toplo odejo, svetloba je ravno prav zadimljena, da vam daje občutek, kot bi bili v lastnem kokonu, v katerega nihče ne more vstopiti. Obdani ste z vonjem kave/čaja in hiša diši po ravnokar pečenih piškotih … Pa vendar: branje zahteva določen napor, vztrajnost, razumevanje, in ko ta napor premagamo (kar ob dobri zgodbi ni težko), pozabimo na vse, kar se dogaja okrog nas. Izgine zunanji prostor, mi pa postanemo del zgodbe same. Ko se vrne naša družina, ne moremo verjeti, koliko časa je dejansko že minilo in  koliko strani smo prebrali. To je stanje zanosa.

Zamislite si, da bi vse dejavnosti v vašem življenju potekale na ta način. Bi potem še živeli za vikende, ko nimate službenih obveznosti? Ali bi si poiskali delo, ki vam bo prinašalo notranje zadovoljstvo? Bi še odlašali z obiskom fitnesa, ker se bojite napora, ki bi ga morali vložiti za lepši izgled, ali boste kaj ukrenili v zvezi s tem? Bi še tiho hrepeneli po harmoničnem odnosu s partnerjem, ali si bosta začela in si zanj ves čas prizadevala oba skupaj?

Kot nam predstavi avtor knjige Zanos Mihaly Csikszentmikalyi, eden od začetnikov pozitivne psihologije in utemeljitelj pojma flow, oziroma, kot so ga prevedli pri nas, zanos, se sreča skriva v nas samih in našem odnosu do življenja, v naši drznosti slediti svojim notranjim namigom, ciljem, načelom. Le s svojo aktivnostjo in prizadevanjem v dejavnostih, ki nas osrečujejo, bomo dosegli stanje radostnega življenja. Zdaj pa na delo!

Verjetno ste že koga slišali reči, da je »čisto noter padel«, ko je opravljal neko delo, nalogo, in pri tem pozabil na čas in prostor. Verjetno je bil ravno takrat v stanju zanosa. Ko se nam to zgodi, smo tako osredotočeni in zatopljeni v dejavnost, da pozabimo na občutek za čas, saj ta mineva hitreje; ob opravljanju te dejavnosti pa občutimo srečo, veselje, radost in ponos, da nam nekaj uspeva tako, kot smo si zamislili. Čeprav nam to delo predstavlja izziv, v njem vidimo smisel in hkrati pozitiven zaključek, ki ga bo prineslo. Zanos je eno tistih prijetnih življenjskih stanj, ki nas popolnoma prevzamejo v danem trenutku in nam pomagajo, da smo bolj kreativni, ustvarjalni in srečni. Pri tem, da se ves čas zavedamo, da smo za svojo srečo odgovorni sami.

Kaj torej potrebujemo, da bomo v svoje življenje vnesli več zanosa in zadovoljstva? Najprej moramo poskrbeti, da se zunanje okoliščine ujemajo z našimi cilji, kot drugo pa spremeniti doživljanje zunanjih okoliščin, da bi se ti bolje prilegli našim ciljem. Če torej, na primer, nismo zadovoljni s svojo trenutno zaposlitvijo (ali je prenaporna, ali se v njej dolgočasimo), lahko storimo dvoje: razmislimo, kaj je tisto, kar nas pri delu veseli, in si prizadevamo, da tako delo poiščemo; če ne gre drugače, prosimo za premestitev na drugo delovno mesto, za katerega smatramo, da nam bo bolj všeč, ali v primeru slabih odnosov premestitev v drugo organizacijsko enoto, če to ne gre, poiščemo delo v drugem podjetju v isti ali drugi branži, če nas delo v podjetju kakorkoli omejuje, ali bi radi namesto z rednim delom zaslužili s svojim hobijem, se lahko tudi samozaposlimo. Po drugi metodi pa spremenimo svoj odnos do svoje trenutne zaposlitve: poiščemo pozitivne vidike svojega dela (mogoče so to super sodelavci, socialna varnost, ki jo prinaša, dobra plača, možnosti napredovanja ...): ko jih pretehtamo in ugotovimo, da pozitivni vidiki prevagajo nad negativnimi, se bo tudi občutek nezadovoljstva zmanjšal. ​
Tako kot pri delu, naredimo lahko tudi na drugih področjih življenja, ki so nam pomembna: družina, prosti čas, telo, prehrana, občutek varnosti, povezanosti, "koristnosti" ...

Zanos je pomemben zato, ker naredi našo sedanjost bolj zadovoljujočo, ker gradi našo samozavest in nam pomaga razviti veščine, s katerimi pomembno prispevamo k dobrobiti človeštva.
— ​(str. 75)

​Zanos se ponavadi pojavi pri opravljanju dejavnosti, pri katerih neizmerno uživamo, naj bo to igranje na inštrument, ples, šport, branje knjig ali kakšen projekt ali delo, ki smo ga vzeli za svojega. Gre za občutek popolne predanosti, v katerem izgubimo samega sebe in stik z zunanjim svetom in se popolnoma zlijemo z dejavnostjo. Takrat naše misli ne begajo drugam, ampak so osredotočene le na to, kar počnemo v tistem trenutku. In kar je najpomembnejše: pri tem se tudi odlično počutimo. Zakaj? Ker smo si zastavili izziv, ki je ravno prav težak, da svoje zmogljivosti "raztegnemo" do meja naših sposobnosti, hkrati ta ni preveč enostaven, da bi se ob njem dolgočasili. Naše telo in čustva so popolnoma prežeti z notranjim zadovoljstvom, občutkom, da je vse, kar počnemo, poravnano v pravo smer, v smer uresničitve naših ciljev, ter da v tem početju enostavno uživamo. Ta izkušnja je univerzalna in se pojavlja pri vseh kulturah, družbenih razredih, spolih in starosti ter v najrazličnejših dejavnostih.

Ko so pozitivni psihologi ugotovili, kako in kdaj nastane zanos, so tudi ugotovili, da lahko zanos ustvarimo, nadziramo in razumemo v povezavi z drugimi vidiki jaza, ki nam omogočajo rast in razvoj. Še posebej, ko so se začeli ukvarjati s področjem razvoja uspešnosti, ciljne naravnanosti, ustvarjalnosti, pozornosti in vplivom čustev nanje. Zanos jih je zanimal predvsem z vidika notranje motivacije, ki daje smisel našemu življenju.

Smiselno je naše življenje takrat, ko svoje vrline in moči uporabljamo za "nekaj veliko večjega", kot smo, ko se ukvarjamo z dejavnostmi, so nam v veselje in izziv, ko si v zvezi z njimi zastavimo jasne, pozitivno naravnane in realne cilje, da se pri sledenju ciljem držimo jasnih pravil in se pri tem osredotočamo na dejavnost samo, in da imamo občutek nadzora nad situacijo. Namesto, da obupujemo nad dolgčasom, ali pa se frustriramo nad napori in problemi, ki nam jih na pot postavlja življenje, nam bivanje v stanju zanosa omogoča, da zavestno nadzorujemo občutek lastnega notranjega zadovoljstva. V tem stanju občutimo vso harmonijo in svobodo naših odločitev in motivov.

​Na koncu je važno le to, kako se počutimo v lastni koži in kaj si mislimo o tem, kar se nam dogaja. Če si želimo izboljšati življenje, moramo izboljšati kakovost svojih izkustev.
— (str. 79)

Knjiga Zanos ne prinaša insajderskih namigov, kako biti srečen, niti enostavnih bližnjic za doseganje radostnega življenja, prinaša pa vpogled v tisti del človeške psihe, ki je bil v psihologiji dolgo zapostavljen - torej: kaj naše življenje dela zadovoljno in svobodno, kaj je tisto, zaradi česar se nam, kljub vsem oviram na poti, ta zdi vznemirljiva, zadovoljujoča in ustvarjalna pustolovščina. Ponuja nam vpogled v to, kako lahko na enostaven način vzpodbudimo stanje zanosa pri sebi. Daje nam odlične ideje v prepoznavanju in izkoriščanju priložnosti za občutek zanosa v vsakdanjem življenju, pa tudi kako zanos lahko izkoristimo pri doseganju naših večjih ambicij.


Mihaly Csikczentmihaly: ZANOS. Psihologija optimalnega izkustva

  • Jezik: slovenski

  • Datum izida: 08.10.2019

  • Število strani: 442

  • Vezava: mehka

  • ISBN/EAN: 9789617050431

  • Založba: Umco

  • Prevedla: Helena Marko

Previous
Previous

Domenico Starnone: Vezice

Next
Next

Marcus Zusak: Odposlanec