Alenka Štrukelj | blogger and coach

View Original

Nagrada Kristine Brenkove za najboljšo izvirno slovensko slikanico

See this content in the original post

Strokovno združenje založnikov in knjigotržcev Slovenije, ki deluje pri Gospodarski zbornici Slovenije, vsako leto 22. oktobra, na rojstni dan Kristine Brenkove, pisateljice, pesnice in urednice, zaslužne za ustanovitev Mladinske knjige, Cicibana in tudi tekmovanja za Bralno značko, podeli nagrado za najboljšo izvirno slovensko slikanico, poimenovano po njej.

Nagrado podeljujejo z namenom, da bi spodbudili slovenske pisatelje in ilustratorje k ustvarjanju kakovostnih slikanic, založnike pa k večjemu vključevanju slovenskih pisateljev in ilustratorjev v svoje založniške programe, s čimer bi se povečal delež slovenskih izvirnih slikanic na našem knjižnem trgu. Z nagrado pa želijo ozaveščati tudi starše in pedagoške delavce o pomembnosti branja kakovostne otroške literature.

Vsak založnik, ki deluje na slovenskem trgu, se lahko udeleži natečaja s štirimi slikanicami, ki izpolnjujejo naslednje pogoje: avtor in ilustrator morata biti slovenska, nosilec projekta je slovenska založba, slikanica pa je bila prvič izdana v koledarskem letu pred podelitvijo nagrade. Strokovna žirija, sestavljena iz strokovnjakov z Akademije za likovno umetnost oziroma druge ustrezne strokovne institucije ter iz oblikovalcev in strokovnjakov s področja leposlovja, pregleda vse na natečaj prispele slikanice in jih oceni na podlagi kriterijev oblikovalske in založniške stroke, pri čemer še posebej upošteva skladnost vsebine, oblike in materialov. Za prejem nagrade mora slikanica izpolnjevati vse štiri pogoje.

Na letošnji razpis za podelitev nagrade Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico je prispelo triindvajset del. Žirija v sestavi: dr. Igor Saksida (predsednik), dr. Barbara Zorman ter dr. Robert Potočnik, je pregledala vse na razpis prispele slikanice in za nagrado nominirala naslednjih pet (5) slikanic:

Sprva mi je bilo težko verjeti, da je na natečaj prispelo le triindvajset slikanic, ko pa vsako leto pri nas izide toliko kakovostnih slikanic in ko podelimo toliko zlatih hrušk, nagrad za kakovostno otroško in mladinsko literaturo. Vendar sem po podrobnejšem pregledu slovenskega knjižnega trga ugotovila, da je res da izšlo veliko odličnih slikanic, a da jih velika večina ne izpolnjuje vseh štirih pogojev za nagrado Kristine Brenkove. Prav tako ne dvomim v strokovnost natečajne žirije, verjamem pa da je imela težko delo, če je med prispelimi izbrala zgornjih pet. Prav tako ne dvomim v kakovost nominiranih del, ki vsako na svoj način izkazuje strokovnost, kreativnost in mojstrstvo. Vendar se sprašujem, kaj je pretehtalo, da so bile izbrane ravno te? Po pravici povedano sem, glede na izbore in nominacije prejšnjih let (leta 2022 sta npr. nagrado prejela Jana Bauer in Peter Škerl za slikanico Kako objeti ježa, leta 2020 Peter Svetina in Igor Šinkovec za Timbuktu, Timbuktu ipd.) pričakovala precej boljši izbor. Sodeč po katalogu slovenske ilustracije, ki ga je za nastop na frankfurtskem knjižnem sejmu pripravil Center ilustracije, lahko rečem, da nam slovenska ilustracija ponuja toooliko več. Morda pa sem od vsega dobrega le preveč razvajena in bi mojemu trenutnemu okusu in razpoloženju pasalo nekaj povsem drugega in drugačnega.

Da ne bo pomote: vedno in povsod bom zagovarjala literarne nagrade. Čeprav naj bi se o okusih ne razpravljalo, so - še posebej če govorimo o otroški literaturi - ene od zagotovil za kakovost. In to v poplavi vseh mogočih besedil, računalniško generiranih in generičnih ilustracij, neizogibnemu tekmovanju z računalniškimi grafikami in podobami, še kako potrebujejo ne samo otroci, temveč tudi starši in vzgojitelji/učitelji, da bodo znali prepoznati kakovostna besedila in slike, ki navdihujejo, razsvetljujejo, spodbujajo dialog, učijo o lepoti, estetiki, likovnem izrazu in bogatijo naš domišljijski svet. Tega občutka nima v sebi vsak od nas in zato so nagrade lahko nekakšni svetilniki, ki nam vsaj malo kažejo pot in nam olajšajo naša prizadevanja, da bomo vzgojili razgledane, odprte, radovedne, predvsem pa sočutne in povezujoče odrasle.

Ker se nisem mogla odločiti, kateri slikanici bi sama podelila nagrado Kristine Brenkove, če bi bila v natečajni žiriji, sem za pomoč prosila svoja 12 in 17 let stara sinova. Bili smo soglasni, da bi si nagrado zaslužila kartonka Naokokoli in to zato, ker je zabavna, privlačna, informativna in poučna.

Katera izmed zgornjih petih pa bo zares dobila letošnjo nagrado Kristine Brenkove, bomo izvedeli v ponedeljek, 23. oktobra 2023, popoldne.