Beremo skupaj
Nacionalni mesec skupnega branja, ki ga letos drugič obeležujemo med 8. septembrom - mednarodnim dnem pismenosti, in 13. oktobrom - zaključnim dnem v Tednu otroka, je odlična priložnost, da se tudi družine priključite številnim knjižnicam, vzgojno-izobraževalnim zavodom, javnim in zasebnim institucijam, nevladnim organizacijam in drugim ustanovam, ki delajo na področju spodbujanja bralne pismenosti in prizadevanja za dvig bralne pismenosti pri nas.
V nadaljevanju vam priporočam nekaj dejavnosti, kako se lahko kot starši vključite v praznovanje skupnega branja. Gre za kratke in nezahtevne dejavnosti, ki vam ne bodo vzele preveliko časa in energije, bodo pa vam pomagale, da več časa preživite z vašimi otroki in s knjigami. Pri večini vam ne bo treba niti zapustiti vašega doma. Kajti praznovanje branja se začne s spremembo našega razmišljanja in vedenja.
1. Dogodki, povezani z branjem
Na spletni strani Nacionalnega meseca skupnega branja 2019 lahko poiščete dogodkovnik, v katerem boste našli številne prireditve, povezane z branjem, ki se dogajajo v vašem kraju in bližnji okolici. Udeležite se pravljičnih uric, ustvarjalnih delavnic, obiskov avtorjev, razstav ilustracij … in se o videnem in slišanem pogovarjajte z otrokom. Dogodkovnik ne bo omejen le na trajanje Nacionalnega meseca skupnega branja, temveč boste v njem lahko našli zanimive dogodke še vse leto.
2. Skupaj z otrokom obiščite najbližjo knjigarno
Učinkovita dejavnost, ki bo otroku knjige prikazala v razburljivi luči je obisk knjigarne. Na poti iz vrtca ali šole se na kratko ustavita v najbližji knjigarni in skupaj raziščita njihovo ponudbo. Prelistajta najzanimivejše naslove, glasno preberita nekaj prvih stavkov, pogovarjajta se o ilustracijah, zgodbah, ki ga navdušujejo ... Ni treba, da ob vsakem obisku kupite knjigo. Če pa se za nakup že odločite, naj vam pri izbiri pomagajo izkušeni knjigarnarji.
3. Vključite se v programe družinskega branja
V lokalni knjižnici poiščite programe, ki spodbujajo, razvijajo in utrjujejo pismenost ter splošno bralno kulturo med družinskimi člani. Ti lahko v programih izbirajo kakovostno in poučno literaturo, ki jo priporočajo knjižničarji. Projekti pa ne spodbujajo le branja med družinskimi člani, temveč krepijo tudi medsebojne vezi, ustvarjalnost in druženje ob knjigah. Več o družinski pismenosti pa si lahko preberete tukaj.
3. Berite otroku zvečer pred spanjem
Starši (vsaj tisti, ki to počnemo) največkrat otrokom beremo zvečer v postelji, preden zaspijo. Če še niste poskusili: to je čudovita navada, ki krepi vez med vami in otrokom, saj se otrok zaveda, da ste ob branju zgodbe popolnoma prisotni. Takrat, ko mu berete, namreč ne morete hkrati še kukati v telefon in razmišljati o opravkih, ki vas še čakajo. Takrat ste tam samo zanj. Otrok to začuti, zato se vam popolnoma prepusti.
4. Berite otroku zjutraj, pred odhodom od doma
Včasih pa smo zvečer vsi precej utrujeni, zato ne moremo v polnosti uživati v branju. Takrat lahko prekršimo rutino večernega skupnega branja in otroku zgodbo preberemo zjutraj, takoj, ko se zbudi. Najlažje si predstavljamo, da bi to naredili ob vikendih, vendar deluje tudi ob delovnikih. Za skupno branje ne potrebujete veliko časa. Že deset minut bo dovolj, da bosta oba vesela in sproščena začela dan. Poskusite!
5. Naj vas otroci vidijo brati
Ljudje naj bi danes brali manj, ker jim zaradi hektičnega urnika zmanjkuje časa. Če odmislimo delovnik, naj bi največ svojega nedelovnega časa porabili za družino in vzgojo otrok. Otrok, katerim želimo omogočiti kar se da uspešno in srečno življenje. Če pa na stvar pogledamo z druge perspektive: Alfred Einstein je nekoč dejal: "Če želite, da bodo vaši otroci inteligentni, jim berite pravljice. Če želite, da bodo še bolj inteligentni, jim berite še več pravljic." Zakaj potem tega ne počnete?
Eden najboljših načinov, da otroke spodbudite k branju pa je zgled. Ne berite knjig le takrat, ko vaših otrok ni doma ali ko že spijo. Naj vas vidijo brati. Naj vidijo, da so vam knjige pomembne. Zakaj se vam že splača vsak dan investirati v branje?
6. Otroku naj bodo knjige na dosegu roke
Domača knjižnica je najmočnejše orodje, s katerim lahko privzgojite bralno kulturo otroka. Če bo s knjigami obkrožen že doma, se mu bo to zdelo nekaj najbolj normalnega tudi v odrasli dobi. Čeprav si želite, da bi vaša hiša oz. stanovanje v vsakem trenutku izgledala kot iz škatlice, vseeno razpostavite knjige tako, da bo imel vaš otrok občutek, da ima lahko knjigo na dosegu v roke v vsakem trenutku.
7. Prepustite otroku, naj sam izbere, kaj bi rad bral
Danes je večino otrok - še posebej od najstniških let dalje - težko prepričati, da bi v roke vzeli knjigo, saj jih pritegnejo številne druge stvari in dejavnosti. Moramo biti pošteni - težko je tiskani knjigi tekmovati z računalniškimi igrami, družbenimi mediji, druženju s prijatelji. Otroci težko prežvečijo še tistih nekaj obveznih knjig za domače branje, že precej manj jih bere za bralno značko, kaj šele da bi brali za zabavo. Zato je ena najboljših stvari, ki jih lahko naredimo starši, učitelji oziroma skrbniki, da pustimo otrokom, da si sami izbirajo knjige. Vseeno pa jim lahko prijazno "podtaknemo" kakšno kakovostno branje, ki bo zadovoljilo njegove interese.