Gledališke sanje III (zgodbe za branje in igranje)

Imeti izkušnjo igranja na gledališkem odru kot otrok je neprecenljivo. Ne samo, da sodelovanje v šolski gledališki skupini spodbuja branje in kritični premislek o besedilu, spodbuja domišljijo in vživljanje v doživljajski in čustveni svet drugih. In to ne glede na to, ali otroci predstavo predstavijo širši javnosti (npr. na festivalih) ali le v okviru šolske skupnosti – vsakokrat gredo otroci skozi isti proces ustvarjanja in uprizarjanja.

Gledališče uči tudi druge veščine, ki so nam potrebne za življenje. Kot pravi Ana Duša v spremni besedi k tretji izdaji Gledaliških sanj, zbirke novih dramskih besedil za mlade, je gledališče predvsem vzgoja duha. Pomaga nam, da bolj samozavestno in odločno nastopamo v različnih vlogah, ki jih igramo, bolje se zavedamo in posledično bolje obvladamo lastno telo in čustva, spodbuja nas, da bolj odločno in odkrito spregovorimo o stvareh, ki so nam pomembne, da se znamo postaviti zase in za tiste, ki tega sami ne zmorejo, da smo iskreni in podporni do sebe in drugih.

Vzgajati mlade za življenje skozi gledališče je posebno poslanstvo, ki ga zmorejo le najbolj predani in entuziastični učitelji in mentorji. Vesela sem, da jim z ustreznimi svežimi, današnjemu času in otrokom prilagojenimi besedili, znajo na pomoč priskočiti tudi kot avtorji.

Dramska besedila obstajajo zato, da se uprizarjajo in da živijo svoja življanje na dorih, v učilnicah, telovadnicah in kjerkoli je mogoče. Tukaj so zbrana in objavljena, zato da imajo moč odpirati srca, širiti obzorja in omogočajo vživljanje v neštete svetove in like.
— Staša Prah

Čeprav se dramska besedila le redko znajdejo na mojem bralnem repertoarju, sem se z velikim navdušenjem in radovednostjo lotila branja petih besedil, ki so nastala kot produkt Otroškega festivala gledaliških sanj, ki ga že več kot 20 let zapored organizira in izvaja Pionirski dom, ustvarili pa so jih: dramski igralec Tadej Pišek, dramaturginja Staša Prah, gledališki pedagoginji in mentorici Metka Frelih in Nika Brgant ter Nika Zavrl, mlada dramatičarka, še gimnazijka, ki je s svojim besedilom sodelovala na natečaju Dramo zganjat’.

V knjigi Gledališke sanje III bomo tako našli pet čisto novih besedil, ki bodo mlade popeljala v različne domišljijske (Dinozavrija, Lala mesto: ukročeno kraljestvo) in živalske svetove (Boš lešnik?), vstopili pa bodo lahko tudi v čevlje mladih, ki se v svojem vsakdanu soočajo z različnimi izzivi (Nina in solza sreče). Kljub izzivom in težavam, v katerih se znajdejo mladi protagonisti, pa v besedlih najdemo veliko otroške igrivosti, naivnosti, radosti nad življenjem in upanja. Mladi še vedno ostajajo radovedni in pustolovski, ne bojijo se stopiti prek lastne cone udobja, temveč so za dosego lastnega cilja, pripravljeni kdaj storiti tudi kakšen napačen korak, iz katerega se naučijo novih življenjskih spoznanj. Besedila s posebno občutljivostjo naslavljajo tudi probleme sodobnega sveta, kot so vpliv pretirane uporabe telefonov na medosebne odnose, občutek izgubljenosti in neslišanosti v času, ko nam je bolj pomemben zunanji vtis kot pa občutek varnost in zaupanja, ki ga v času odraščanja še posebej potrebujejo. Med žanri najdemo nekaj za vsak okus: komedijo, ljubezensko dramo, kriminalko, klovnovski kabaret (Nina in solza sreče) in rock mjuzikal (Mojca Rockaculja). Nekatera besedila so bolj enostavna, spet druga zahtevajo od bralcev/igralcev že določeno čustveno in izkustveno zrelost. Vsako od njih pa ne samo zabava, temveč tudi uči življenjskih modrosti.

Vsak človek je mlinar, mlin je srce,
ki melje in melje, če hočeš al´ ne.
Kar zmelje to čutiš, kar čutiš, imaš,
čustva skrivnost so, ki Svetu jo daš!.
— Tadej Pišek: Nina in solza sreče

Dramska besedila, zbrana v knjigi, lahko beremo sami, v dvoje ali skupini. Z besedili se lahko igramo ali pa z uprizoritvijo v gledališčih ali šolskih in drugih dramskih skupinah, ampak tudi v krogu družine, vrstnikov, prijateljev, oživimo zapisano besedilo. Beremo jih lahko na način, da upodabljamo različne like sami, še veliko zabavneje pa je, da si vloge kar razdelimo in zabava ob odkrivanju dramskih junakov se lahko prične.

Tako kot tudi prejšnje, tudi na koncu Gledaliških sanj III najdemo praktičen in poglobljen vodnik, ki mentorjem pomaga opolnomočiti mlade za gledališče. Tokrat so ti nasveti resnično nadvse praktični, saj so namenjeni izobraževanju mentorjev o tem, kako sploh z mladimi delati (avtorsko) gledališče. Torej, kako z njimi narediti gledališko predstavo brez v naprej obstoječega besedila, temveč pri katerem zgodba in besedilo nataneta skozi proces dela z igralci. Nasveti obsegajo načrt dela vse od izbire primernih igralcev na avdiciji, določitve teme in naslova ter celoten proces nastanka od ideje do uprizoritve.

Vabljeni v svet gledališča!

Pionirskemu domu se zahvaljujem za recenzijski izvod.


Gledališke sanje III

  • Jezik: slovenski

  • Leto izida: 2024

  • Število strani: 190

  • Vezava: trda

  • ISBN/EAN: 978-961-95755-9-8

  • Založba: Pionirski dom Ljubljana

Previous
Previous

David Diop: Več kot brat

Next
Next

Jessamine Chan: Šola za dobre matere