Jessamine Chan: Šola za dobre matere

"Šola za dobre matere" Jessamine Chan je vznemirljiv in distopičen roman, ki govori o pretiranem nadzoru in nerealnih merilih, ki jih družba postavlja materam, še posebej materam samohranilkam. Kot da življenje Fride Liu, mlado zaposleno mamo, ki le težko usklajuje zahteve delovnega mesta in skrb za malčico Harriet. Ena sama napaka je preveč, da se v njeno življenje vmešajo najprej sosedi, nato pa še država, ki odločijo o tem, da Frida ni zmožna poskrbeti za hčerko ter da potrebuje prevzgojo Pošljejo jo v vladni reformni program, namenjen prevzgoji 'slabih' mater.

Roman je pretresljiva podoba bližnje prihodnosti, v kateri avtoritarna država izvaja nadzor nad vsakim trenutkom v življenju njenih prebivalcev. In če se ne ravnajo v skladu z njenimi pričakovanji, so jim odvzete teeljne pravice, vse dokler "se ne izboljšajo".

Roman spretno raziskuje teme nadzora, starševskih pravic in družbenih pričakovanj ter ustvarja srhljiv razmislek o pritiskih in obsodbah, s katerimi se danes soočajo predvsem matere. Avtorica zna učinkovito ujeti čustveno muko matere, ki je ločena od svojega otroka in hkrati podvržena neusmiljenemu nadzoru in manipulaciji. Ko beremo knjigo lahko osebno občutimo njen obup, jezo in redke trenutke upanja. Občutki ob branju tega romana so tako tesnobni kot srhljivi, da sem knjigo, preden sem jo dokončala, kar dvakrat odložila.

Kljub distopičnemu okolju se čustveno jedro zgodbe zdi neverjetno resnično. Šola za dobre matere je grozljiv kraj, kjer ženske brutalno trenirajo in na podlagi njihovih stikov s popolnoma tujimi otroki ocenjujejo, ali so primerne biti starš ali ne, medtem ko jim nad glavo visi grožnja, da bodo za vedno izgubile svoje lastne otroke. Institucija, kot nam jo predstavi Chan, je hkrati grozljiva in verjetna ter vleče vzporednice z zgodovinskimi in sodobnimi družbenimi vprašanji.

"Šola za dobre matere" je posebno pozornost javnosti požela ravno s tem, ker učinkovito združi globoko osebno zgodbo, s katero se zlahka identificiramo predvsem sodobne ženske, ki se na račun kariere nismo želele odpovedati materinstvu, in širšo kritiko sodobne družbe, ki od nas zahteva ravno to. Kajti družba od nas zahteva, da se odločimo: bomo dobre mame ali odlične uslužbenke, kajti oboje ne moremo biti. A kakorkoli se odločimo, družbi ne bo prav: če se bomo namesto za družino odločile za kariero, bomo oportunistične, hladne karieristke, pripravljene plezati prek tupel, da bi prišle do vrha, čeprav nam moški nikoli ne bodo pustili tja; če se bomo odločile za družino, pa izkoriščevalske "golddiggerke", ki bomo za lastno udobje izmolzle moža. Tiste, ki se odločimo za oboje, smo že v naprej izgubljeni primeri, ki nismo dobre v ničemer. Na žalost tako razmišljajo rpedvsem tissti, ki sami nimajo otrok. Nadzor in kazen, ki ju družba izvaja nad materami, v knjigi služita tudi kot oster komentar na to, kako družba izvaja nadzor nad ženskimi telesi in njihovim vedenjem.

Roman pa ni le kritika družbe, temveč tudi poziv k empatiji in razumevanju, da tako kot ostali ljudje tudi starši ne moremo biti v vsakem trenutku popolni. Šola za dobre matere izziva bralca, da se vpraša o moralnih posledicah vsiljevanja togih standardov starševstvu in morebitnih posledicah takšne družbe. Jessamine Chan nas spodbuja tudi k razmisleku o tem, v kakšni družbi si želimo živeti.

Matere so morale podpisati pogodbo o nerazkritju podatkov. Ko bodo odšle, se ne smejo z nikomer pogovarjati o šoli, med tedenskimi klici ne smejo povedati ničesar o programu. Če bi, bi ne glede na razplet njihovega primera njihovo ime vpisali v Register malomarnih staršev. Njihova malomarnost bi bila razkrita, če bi hotele najeti ali kupiti stanovanje ali hišo, vpisati otroka v šolo, zaprositi za kreditno kartico ali posojilo, zaprositi za službo ali socialno pomoč - v trenutku, ko bi naredile karkoli, za kar je potrebna številka socialnega zavarovanja. Iz Registra bi opozorili skupnost, da se je v sosesko priselila slaba mati. Njeno ime in fotografija bi bila objavljena na spletu. Njen zelo slab dan bi ji sledil vsepovsod. Če bi izdala karkoli. Če bi jo izključili. Če bi sama opustila program.
— str. 91

Jessaine chan: ŠOLA ZA DOBRE MATERE

  • jezik: angleški

  • Originalni naslov: The School for Good Mothers

  • Prevod: Katja Jeraj Valentinčič

  • Leto izida: 2023

  • Število strani: 354

  • Vezava: mehka

  • ISBN/EAN: 978-961-2981-64-8

  • Založba: Beletrina

    ****

Previous
Previous

Gledališke sanje III (zgodbe za branje in igranje)

Next
Next

Elia Barceló: Barva tišine