Mateja Kunc: Zlata knjiga življenja

V družbi Mateje Kunc začne svet utripati v drugačnih barvah. Vse, kar se je še prejšnji trenutek zdelo medlo in nejasno, kar naenkrat zaživi v živih, jasnih barvah. Njena toplina, iskrenost in odprto srce, njena pripravljenost prisluhniti in razumeti še tako velike izzive in globoke zadrege, so nalezljivi in zdravilni. Po dveh urah pogovora z njo, ki sta minili kot tren, sem jo želela kar objeti, kajti čas preživet z njo je bil resnično darilo, ki ga dobiš takrat, ko ga najbolj potrebuješ.

Matejina iskrena in odprta duša odseva tudi skozi celotno Zlato knjigo življenja. Na več kot 500 straneh nas vodi do življenjskih spoznanj, ki se – ko jih ponotranjiš – zdijo logična in preprosta, a na poti do tja večkrat boleče trčijo ob naša dosedanja prepričanja – osebna in kolektivna – tako da večkrat loviš sapo, se morda celo skregaš z njo, a na koncu spoznaš, da ima prav. Mateja se nikoli ne postavlja na pozicijo vsevednega pripovedovalca, temveč skrivnosti življenja prediskutira v dialogu z bralcem. Pri tem ji je v pomoč iskrivi sogovornik Izak, ki mu ne zmanjka vprašanj. V avtorico vrta, dvomi, tehta njene besede, dokler zanj ne dobijo smisla. Je poosebitev razuma in kritičnega razmišljanja, razloge za svoje dvome v avtoričine besede išče v družbenih pravilih, znanosti, obče sprejetih prepričanjih in vedenjih, ki urejajo življenja vsakega izmed nas. A življenjeslovje ne temelji na pravilih, ki so nam jih vcepili z namenom, da bi nas podjarmili in zasužnjili z zakoni in pravili, občutki odgovornosti in krivde, ki v nas sejejo strah, prepričanja, da nismo dovolj, da si ne zaslužimo dobrega, in zaradi katerih doživljamo nemoč, negotovost, stres, depresijo, tesnobo, izgorelost in podobno. Temveč temelji na univerzalnih zakonitostih življenja, svobodni volji in pa predvsem na zavedanju, da nosimo v sebi (spo)znanje in moč, da okoliščine, ki nam ne odgovarjajo, lahko spremenimo.

Zlata knjiga življenja se ne prebere na dah. Treba jo je imeti doma, da jo lahko vzamemo v roke večkrat. Predvsem takrat, ko se nam življenje kakorkoli zaplete, ko potrebujemo odgovor na vprašanje, zakaj se nam godijo slabe stvari in kdaj bodo prišle dobre. Bere se počasi, da lahko okušamo Matejine besede, o njih premišljujemo in jih tehtamo, dokler v njih ne uvidimo jasnega odgovora na to, kar nas pesti in kako situacijo „rešiti“. Kot pravi Mateja, je življenje lepo in lahkotno, le mi si ga s svojimi mislimi, čustvi in razlagami otežujemo in zapletamo. Kot prvo je dovolj že, da spremenimo svoj pogled na stvari, da si začnemo postavljati drugačna vprašanja (npr. ne „kako naj“ temveč „zakaj naj“ se lotim sprememb), da se začnemo zavedati, da se nam stvari ne dogajajo z nepojasnjenim namenom temveč z znanim razlogom ..., pa se bodo stvari počasi začele spreminjati na bolje. Kajti le mi sami v sebi posedujemo moč, da spremenimo okoliščine, v katerih živimo, in da prenehamo z vedenji in prepričanji, ki nas silijo v vlogo žrtve okoliščin in drugih oseb.

V resnici je življenje nepristransko, v nič nas ne sili, nas ne omejuje, se ne vtika v naše izbire in nenazadnje, vedno nas jemlje resno – tudi takrat, ko so naša prepričanja takšna, da bi nam bilo lažje, če nas ne bi.

Branje Zlate knjige življenja ni lahkotno branje, je delo na sebi, ki lahko močno spremeni naša življenja. Odgovori, ki jih podaja Mateja Izaku/bralcu znajo zelo trdo trčiti ob naša obstoječa prepričanja o delovanju sveta, življenja, medosebnih odnosov, da nas branje knjige razstavi na prafaktorje in nismo več prepričani, kdo v resnici smo in kakšen smisel ima vse skupaj. A Mateja bralca ne pusti samega, ponudi mu pot, rešitev v obliki devetih življenjskih korakov, pri razlagi katerih se opre na starodavno vedo djotiš. „Djotiš uči, da se vsaka naša izkušnja razvija skozi devet korakov, vsakega odnjih motivira eden od devetih ključnih motivov, za vsakim motivom pa se skriva ena od devetih ključnih želja.“ Ko se naučimo upravljati s svojimi željami in motivi, lahko prevzamemo krmilo življenja v svoje roke in tako nas bosta vsak korak in vsaka izkušnja peljala tja, kamor bomo sami, po lastni volji, želeli priti.

Kakšne spremembe bi za seboj potegnilo spoznanje, da lahko vsaki situaciji daš pomen, ki ji ga ti določiš, ker se sam odločaš, kaj si boš o njej mislil? Da je od pomena, ki ji ga boš dal odvisno, kaj boš čutil? Da je od prevladujočih čustev odvisno, kako se boš nanjo odzval? In da je od tvojega odziva odvisno, kako se bo situacija v prihodnje odvijala?

Tisti, ki se že nekaj časa ukvarjate z raziskovanjem življenja, boste v Zlati knjigi življenja na enem mestu in urejeno v neko koncizno celoto našli življenjske nauke, ki ste jih do sedaj morda spoznavali razpršeno. In morda se vam bo odkrila še kakšna življenjska modrost, ki bo spremenila tok vaših življenj. Tisti, ki šele začenjate z raziskovanjem življenja na tak način, pa kar pogumno: knjiga je napisana na preprost in lahko razumljiv način, v toplem in spoštljivem jeziku iz avtoričine osebne izkušnje in izkušenj njenih strank, da boste v hipu začutili, da na svoji poti niste sami. Mislim, da več kot tisoč prodanih izvodov v pol leta za tak format knjige pove dovolj.

Če boste začutili, da se vam ob branju poraja še več vprašanj, pa se lahko avtorici pridružite tudi v njeni tematski FB skupini Življenjski pogovori.

Vabljeni k raziskovanju življenja!

Pogovor z Matejo Kunc o Zlati knjigi življenja na 40. Slovenskem knjižnem sejmu, 30. 11. 2024


Mateja Kunc: ZLATA KNJIGA ŽIVLJENJA

  • jezik: slovenski

  • Leto izida: 2023

  • Število strani: 576

  • Vezava: trda

  • ISBN/EAN: 978-961-96399-0-0

  • Založba: Agent, d.o.o., Inštitut za kvaliteto življenja IzaQ

Previous
Previous

Sally Rooney: Kje si, prelepi svet?

Next
Next

Beatriz Oses: Erik Vogler (mladinska serija)