Poleti beremo tudi slovenske avtorje

Odločila sem se, da letos predstavim več knjig za poletno branje, kot ponavadi. Tako sem tukaj predstavila pet prevodnih romanov, tukaj pa pet knjig za otroke. Danes predstavljam knjige slovenskih avtorjev.

V Facebook skupini Iz zgodbe v srce in življenje sem jih prejšnji teden predstavila tudi v sliki in besedi.


Suzana Tratnik: NORHAVS NA VRHU HRIBA

  • Jezik: slovenski

  • Datum Izida: 07.11.2019

  • Število strani: 216

  • Vezava: trda

  • ISBN/EAN: 9789612823917

  • Založba: Cankarjeva založba

Prvi je roman Suzane Tratnik Norhavs na vrhu hriba, ​ki je lani izšel pri Cankarjevi založbi. Suzana Tratnik se je s tem romanom povsem zasluženo uvrstila med finaliste letošnje nagrad kresnik. Pravzaprav sem poleg Sebastijana Preglja in Veronike Simoniti navijala tudi zanjo. Letošnji kresnik je nato sicer končal v rokah Veronike Simoniti, ki je kresnika prejela za roman Ivana pred morjem.
Norhavs na vrh hriba sem dolgo časa samo gledala od daleč, priznam, ker se ga kar nekako nisem upala lotiti. Omemba umobolnice se mi je zdela odbijajoča in strašljiva – kdo pa bo bral boleče zgodbe ljudi, ki ne obvladujejo svojega uma … ko sem premagala odpor in se branja vseeno lotila, sem bila še kar razdvojena – način, kako Suzana Tratnik pripoveduje je naravnost magičen. V zgodbo te kar povleče, še in še bi hotel vedeti o ozadju njenih junakov, etnološki dediščini gajžul, vrtilne naprave iz 17. stoletja, s katero so menda spravljali norce k pameti. Po drugi strani pa me je spravila zgodba v dobršen obup in tesnobo, saj se mi je zdelo, da v slogu Grumovega Dogodka v mestu Gogi in Cankarjevega Pohujšanja v dolini Šentflorjanski naravnost odseva slovensko družbo, skupaj z vsemi degeneriranci, samomorilci, pijanci, posebneži, depresivnimi pesniki, družinskimi izobčenci, čustvenimi vampirji, zombiji in drugimi izrodki družbe. Med branjem sem imela ves čas pred očmi privid, da so Privežice del videa za skladbo Triller Michaela Jacksona. Počutila sem se tesnobno, a knjige nisem mogla odložiti. Še me je vleklo vprašanje, kje se bo vse skupaj končalo. Ampak, da vas potolažim, konec je srečen, osvobajajoč.

Arianin glas je globok, mračen. Če bi ga zvišala, bi se tresel kot šiba v umazani Privežici. V resnici se strahotno boji, da bo izgubila svojo drago, če ji bo pokazala nekatere stvari iz svojega življenja. (Kako nedolžno zveni, če rečeš “nekatere stvari”!) Še hujša bremena in oznake, kot so telesne brazgotine nasilja in tetovaže za zaščito pred njim.
— str. 121

Lucija Stepančič: NAJ ME KDO ZBUDI

  • Jezik: slovenski

  • Datum Izida: 19.06.2020

  • Število strani: 285

  • Vezava: Trda

  • ISBN/EAN: 9789612772567

  • Založba: Založba Goga

Drugi po vrsti je roman Lucije Stepančič Naj me kdo zbudi. Lucija Stepančič je sicer po izobrazbi akademska slikarka in restavratorka kar se dobro vidi tudi v njenem najnovejšem romanu Naj me kdo zbudi. Glavna junakinja je študentka umetnostne zgodovine, ki raziskuje baročno slikarstvo v Firencah. Na razstavi spozna usodno zapeljivega aristokrata, ki jo povabi v svoj palazzo. V običajni ljubezenski zgodbi bi rekli and the rest was history. Tu pa se zabava zares šele začne, saj se kmalu vse skupaj zavrti v vrtinec, v katerem se mešajo sanje, fantazije in resničnost, tuzemstvo in onostranstvo, preteklost, sedanjost in prihodnost soobstajajo … Avtorica, ki zase pravi, da navdih išče v slabih knjigah in filmih v zgodbi uporabi številne žanrske vzorce od ljubiča, detektivke do fantastičnega romana. Všeč mi je, kako zna biti samoironična, celo humorna, v romanu pa ne manjka niti družbene kritike na potrošništvo, varstvo okolja, slovensko družbeno folkloro … Skratka … če želite zgodbo, ki vas odpelje onstran realnosti … vsekakor priporočam. Pa še dobri tipi nastopajo 😉 Knjiga je izšla pri založbi Goga.


Kmalu pa tudi tule, na blogu Literarna lekarna.

Staršem bom rekla, da si ločen, katoliško ločen, se razume. In da imaš dva otroka, fanta in punco, ki že študirata in sta skoraj že preskrbljena, ti jima samo včasih stisneš kakšen drobiž. Sicer pa moraš izgledati nekoliko nesrečno in izgubljeno, ne preveč, premalo pa tudi ne. ravno prav, da te popakira učenjakarska punca iz države, za katero še živ duh ni slišal, čeprav jo imate pred nosom.
— str. 121

Agata Tomažič: NOŽ V USTIH

  • Jezik: slovenski

  • Datum Izida: 29.05.2020

  • Število strani: 192

  • Vezava: Broširana

  • ISBN/EAN: 9789612772543

  • Založba: Založba Goga

Potem imamo tukaj še eno knjigo založbe Goga in sicer najnovejšo zbirko kratkih zgodb Agate Tomažič, z naslovom Nož v ustih. Čeprav posameznih zgodb ne moremo časovno in prostorsko umestiti, se zdi, da v junakih njenih zgodb znamo uzreti delčke naših sorodnikov, prijateljev in znancev. V njih avtorica preigrava najrazličnejše družinske in partnerske odnose, vprašanje potomstva, samost trenja med urbanim in ruralnim, priviligiranimi in nepreviligiranimi. Zgodbe so pretresljivo realistične, prepričljive in slikovite, čeprav izmišljene in včasih povsem banalne, se vse po vrsti zdijo možne. Njeni junaki so ukleščeni v predsodke, prepričanja in lastna pričakovanja, ki pa jih ne zmorejo glasno ubesediti, zato med njimi prihaja do konfliktov. Atmosfero zgodb zelo dobro opiše Ana Svetel v spremni besedi, ko zapiše, da so noži v tej zbirki v ustih vsak dan, razžirajo počasi, nezadovoljstva, frustracije, neizgovorljive tegobe se v protagonistih nalagajo zlagoma in vztrajno. Zadušljivo vzdušje prekinjajo nepričakovani obrati, ki nam s pomočjo črnega humorja in ironije resnost opisanih dogodkov odmaknejo, da zmoremo nanje pogledati z distance. Če vam je bila všeč avtoričina zbirka kratkih del Česar ne moreš povedati frizerki, vas bo zagotovo navdušila tudi ta.

Emil je bil velikanskemu uspehu primerno samozavesten, pa očarljiv in ljubeč - še danes verjamem, da se ni šalil, ko mi je vsaj trikrat na dan povedal, da me ima rad in da sem ženska njegovega življenja. Brez katere ne bi dosegel tega, kar je dosegel. Bilo je, kot bi bila vsak dan nedelja ...
— str. 121

Uroš Zupan: ARHEOLOGIJA SEDANJOSTI

Naslednja je zbirka esejev Uroša Zupana s skupnim naslovom Arheologija sedanjosti, ki je izšla pri založbi KUD Sodobnost. Knjiga me je čisto navdušila s svojo naslovnico, saj njene divje barve kar vabijo, da jo vzamemo v roke. Njena vsebina pa ni čisto nič povezana z barvo naslovke in telim nojem – razen mogoče tiščanja glave v pesku … Knjiga je prav zares nujno branje za vse ljubitelje knjig in tiste, ki so to nekoč bili, saj se Uroš Zupan v svojih esejih dotika ravno njih. V njih deli svoje misli o branju, knjižnih sejmih, založnikih, knjigarnah in knjigarnarjih, knjižnih nagradah in še in še … Zbirka esejev pa je tudi čudovit pogled avtorja na literarno ustvarjanje in homage nekaterim velikanom svetovne in domače književnosti. Skratka za vse ljubitelje knjig, obvezno branje.

Izpred belih vrat v Stockholmu in še izpred katerih drugih vrat ali pa iz kakšne pisarne smo lahko v zvezi z delom letošnjega nobelovca slišali naslednje izjave: “Modijanojeva pisava je zelo elegantna, a prijazna do bralca.” (Kar verjetno pomeni, da se njegove knjige da brati brez zavijanja oči. Kar nikakor ni slabo. Očitno obstajajo tudi kraji in kulture, ki v nasprotju z našo kvalitete ne enačijo z nerazumljivostjo. ...).
— str. 121

Snežana Brumec: EDEN IZMED NAS

  • Jezik: slovenski

  • Datum izida: 07.04.2020

  • Število strani: 280

  • Vezava: trda

  • ISBN/EAN: 9789612846220

  • Založba: Beletrina

Zadnja knjiga prihaja iz založbe Beletrina. Gre pa za biografijo letalca Lojzeta Knapa, ki je nastala pod peresom Snežane Brumec, ki nosi naslov Eden izmed nas.. Res je da biografije redko predstavljam na svojem blogu, poleg tega mi letalstvo niti ni tako zelo blizu – do letal imam celo neko strahospoštovanje. Vendar me je k temu, da vam jo priporočim v branje prepričal komunikativen in čustveno obarvan jezik, s katerim se Snežana Brumec loteva opisovanja življenjske poti enega izmed slovenskih pionirjev letenja. No, poleg tega, da sem z zanimanjem prebrala usodo, ki jo je na uvodnih straneh komaj rojenemu Lojzetu napovedala sojenica Mara. Tudi sama sem namreč rojena maja in na torek, tako kot on. Snežana piše tako živo in prepričljivo, da je v njenih zapisanih besedah moč občutiti to neizmerno željo po letenju in svobodi, ki jo prinaša. Ko bereš zgodbo Lojzeta Knapa se enostavno nalezeš njegovega navdušenja, strasti in pričakovanj, ki jih goji do letenja, in želje po ljubezni. V knjigi sledimo njegovim življenjskim vzponom in padcem, navijamo zanj vse do tragičnega konca.

Živim življenje, kot sem si ga vedno želel. Vsak dan pletim v svoji mašini in v njej sem car, ne bi zamenjal z milijarderji, ko pa se spustim dol, grem malo na lov, na sprehod med polji in malo v kantino. Nič drugega ne potrebujem.
— str. 15

To je pet del slovenskih avtorjev, ki vam jih tokrat priporočam v poletno branje. Recenzijske izvode so prispevale založbe Goga, Beletrina in Cankarjeva založba in KUD Sodobnost, za kar se jim na tem mestu najlepše zahvaljujem.

Čez 14 dni bodo na vrsti knjige s področja osebne rasti, družinske dinamike in odnosov. Komaj čakam, da vam predstavim nekaj odličnih prevodov, ki so me to poletje resnično navdihnili.

Do takrat pa poškilite še malo na moje kanale na družbenih omrežjih - predvsem na Facebooku in Instagramu se dogaja še veliko več kot tu na blogu.

Pa ne pozabite drug drugemu priporočiti kaj dobrega v branje!

Previous
Previous

Lucija Stepančič: Naj me kdo zbudi

Next
Next

Daniela Krien: Ljubezen v stiski