Senka Marić: Kintsugi telesa

Roman "Kintsugi telesa" Senke Marić nosi naslov po japonski umetnosti popravljanja poškodovane lončenine z zlatom. Skozi to metaforo raziskuje življenje ženske, ki se mora po uničujoči osebni krizi znova sestaviti. Je pretresljivo raziskovanje ranljivosti in notranje moči, ki živi v nas, in nežne lepote, ki se skriva v nepopolnosti.

Protagonistka Sara se sooči z diagnozo raka dojke, ki poruši njeno predstavo o sebi in svojem telesu. Med zdravljenjem se spopada s fizičnim in čustvenim davkom, ki ga zahteva rak, ter raziskuje lastno ranljivost, moč in preobrazbo. Drugoosebna pripoved je hkrati surova in poetična, izraža močan strah, bolečino in navsezadnje globok občutek ponovnega rojstva, ki izhaja iz prestajanja močne osebne preizkušnje, ki spremeni življenje.

Roman odraža razdrobljeno in pogosto dezorientirajočo naravo Sarinega potovanja, v katerem se spomini in razmišljanja o preteklosti prepletajo s trenutnim bojem. Avtorica se ne izogiba prikazovanju surove realnosti bolezni in okrevanja ter izziva konvencionalne predstave o lepoti in moči. Skozi Sarino potovanje roman slavi idejo, da je lepoto mogoče najti tudi v zlomljenosti in da je prava moč v sprejemanju lastnih brazgotin.

Odnosi v romanu, predvsem med Saro in njeno družino, so prikazani z nežnostjo in kompleksnostjo. Podpora in breme, ki ju doživljajo bližnji ob boleznih, s katerimi se soočajo, sta predstavljena z občutljivostjo in nežnostjo, še posebej je izpostavljena medsebojna povezanost osebnega in skupnega zdravljenja.

Koplješ po sebi, zavlečeš se v svojo temo, da bi odkrila, zakaj tako zelo potrebuješ to joško. Zakaj ne privoliti v življenje brez nje? Mar je po vsem tem pomembna? Mar ti zdaj ne bi moralo biti že povsem vseeno? Veš, da ti ni. Moda zato, ker bi potem zmagali oni. Oni – to nekaj nevidnega in strašnega, kar se je zarotilo proti tebi. Brezno, ki te golta. Vsi ti obrazi, v katere se preoblači smrt, da bi te prevarala. Ne pustiš, da bi zmagal kdor koli drug kot ti. Močnejša si od vsega. Od bolečine. Od vseh smrti. Ne boš privolila, da bolezen odloči, kakšno bo videti tvoje telo. Nič ne zmore zlomiti tvoje moči. Naj te še tolikokrat podrejo, boš znova vstala. Udarjala z vsem, kar imaš v sebi. Se ne zmenila za bolečino. Pod tvojim pritiskom se samo krepim – rečeš smrti. Še vedno diši po jasminu, ne uspe ji zabrisati sledi.
— str. 138

Navsezadnje "Kintsugi telesa" odraža sposobnost človeškega duha, da se zmore zoperstaviti oviri, ki ga na življenjski poti zadržuje, in se preobraziti. Senka Marić oblikuje zgodbo, ki je hkrati srce parajoča in ki spodbuja k pozitivnemu razmišljanju, bralce opominja, da tudi ob globoki izgubi in trpljenju obstaja možnost za ustvarjanje nečesa edinstveno lepega.


Senka Marič: KINTSUGI TELESA

  • Jezik: hrvaški

  • Prevod: Aleksandra Rekar

  • Leto izida: 2021

  • Število strani: 144

  • Vezava: mehka

  • ISBN/EAN: 978-961-274-214-0

  • Založba: Založba Sanje

    ****

Previous
Previous

Kristine Gudonyte: Dnevnik poredne punce

Next
Next

Akwaeke Emezi: Kako je umrl Vivek Oji