Amor Towles: Pravila vljudnosti

Amor Towles dogajanje svojega prvenca "Pravila vljudnosti" postavi v New York v čas recesije in bližajoče se vojne kataklizme na drugi strani Atlantskega oceana. V njem slika živahen portret mesta in njegove družbene dinamike skozi oči mlade ženske, ki si utira pot iz delavskega razreda v visoko družbo.

Katey Kontent, ambiciozna in bistroumna tajnica ruskega porekla, in njena prijateljica Eve Ross na Silvestrovo leta 1938 v enem od skritih jazzovskih lokalov srečata skrivnostnega in očarljivega Tinkerja Greya. To naključno srečanje sproži niz dogodkov, ki bistveno spremenijo tirnice njunih življenj, Katey pa katapultirajo iz tajnice na Wall Streetu v bleščeči svet manhattanske elite.

Katey je prepričljiva protagonistka, ki uteleša tako ambiciozni in pionirski duh prišlekov na novi kontinent kot kompleksnost in spretnost krmarjenja med osebnimi in poklicnimi željami. V nasptorju z njo je Eve živahna in nepremišljena, kar ji sprva sicer prinese hiter in nepričakovan vzpon, a tudi hud padec. Tinker Grey s svojim skrivnostnim ozadjem in uglajenim vedenjem predstavlja privlačnost in skrite ranljivosti visoke družbe. Zgodba manevrira skozi vzpone in padce ljubezenskih in prijateljskih odnosov, kariernih ambicij in soočanja z realnostjo zaradi razrednih razlik.

Towles v romanu prepleta različne literarne reference, vzdušje dobe jazza in etos poznih tridesetih let prejšnjega stoletja. Slikovito in z mnogo podrobnostmi zajema bistvo nočnega življenja na Manhattnu, od zakajenih jazz klubov do razkošnih zabav, in napetost obdobja v pričakovanju velikih sprememb.Pri tem ne gre toliko za zgodovinski roman kot za pripoved o odločitvah, naključnih srečanjih in možnostih družbene mobilnosti. Towles raziskuje teme prijateljstva, ljubezni, ambicij in moralnih zapletov, ki spremljajo iskanje uspeha. V svojem opisovanju dogodkov je natančen in eleganten, njegova pripoved vliva občutek pristnosti in intimnosti.

Roman se bere kot ljubezensko pismo preteklim časom, a njegove teme ostajajo brezčasne in aktualne tudi danes.

V hribih Adirondacka sem mu pripovedovala o Alley in Masonu Tateu in o iskanju naše zgodbe za naslovnico. Zato sem mu tudi povedala za idejo o tem, da bi intervjuvali vratarje in o delu tistega, kar smo pri tem odkrili. Ko sem mu opisovala, sem prvič začutila neko vrsto ostudnosti. Celotna zamisel se je v Hankovem bednem stanovanjcu zdela nekako manj primerna kot na zadnjem sedežu limuzine Masona Tatea.
No, Tinkerju je bila ideja všeč. Ne na način, na katerega je bila všeč Masonu. Ne zato, ker bo razgalila newyorško visoko družbo. Tinkerju je bila enostavno všeč domiselnost tega: človeška komedija, v kateri so vse skrivnosti o prešuštvih, nezakonitostih in skritih nepravičnostih ves čas neopaženo in svobodno plule po mestni površini, prav kakor barčice, ki jih otroci izdelujejo iz časopisnega papirja in spuščajo po jezercih Centralnega parka. No, povrh vsega, je bila Tinkerju ideja všeč, ker je bila moja.
— str. 363

Amor Towles: PRAVILA VLJUDNOSTI

  • jezik: angleški

  • Originalni naslov: Rules of Civility

  • Prevod v hrvaščino: Vesna valenčić

  • Leto izida: 2023

  • Število strani: 404

  • Vezava: mehka

  • ISBN/EAN: 978-953-14-3556-7

  • Založba: Mozaik knjiga

    ****

Previous
Previous

Jean-Claude van Rijckegem: Dekle z mušketo

Next
Next

Haruki Murakami: Vsi božji otroci plešejo