Jean-Claude van Rijckegem: Dekle z mušketo

Mladinski zgodovinski roman "Dekle z mušketo" flamskega avtorja Jean-Clauda van Rijckegema (Založba Malinc ), postavljen v Flandrijo 19. stoletja, ponuja močno in navdihujočo zgodbo o boju mlade ženske za neodvisnost in pravičnost.

Knjiga, ki temelji na resničnem dogodku, a je sicer izmišljena, je s svojim dogajanjem, bogatim s podrobnostmi, dobro razvitimi liki in prepričljivo pripovedjo, dokaz odpornosti človeškega duha in trajnega iskanja svobode in samoodločanja.

Glavno junakinjo, najstnico Stans, uporniški duh in odločnost ločita od sveta, v katerem prevladuje toga družbena hierarhija in trdno začrtana vloga spola, v katerega se rodiš. Roman se začne z opisom Stansinega življenja v skromni meščanski družini, ki slika preprosto življenje in izzive obrtnikov v manjšem flamskem mestu. Njeno življenje se dramatično zasuka, ko njena družina postane tarča izsiljevanja lokalnega tihotapca, s katerim se mora Stans v zameno za denar, ki ga potrebuje družina, poročiti. Svobodomiselni Stans nič kaj ne diši, da bi postala hodeča maternica z lepim telesom okrog nje. Njena svobodoljubna duša hrepeni po drugačnem življenju in ko se ji ponudi priložnost, zbeži iz zakona ter se preobleče v moškega, da bi se pridružila Napoleonovi vojski namesto pekovega sina.

Stans se pod imenom Frantz znajde v krutem svetu vojakov, kjer mora skrivati svojo pravo identiteto. Njena pot je pot preživetja in kljubovanja, poguma in pustolovskega duha, v romanu spremljamo njeno rast od odločne kmečke deklice do mogočne figure v okolju, v katerem prevladujejo moški. V vojni se izkaže za izjemno spretno in pogumna, kar ji prinese spoštovanje tovarišev in nadimek "Železna glava". Roman bralca popelje na napeto potovanje skozi bitke in strahote vojne, hkrati pa razkriva Stansino notranjo moč in njeno neomajno voljo po svobodi.

Van Rijckeghem mojstrsko združuje zgodovinska dejstva z živahnim pripovedovanjem in oživlja družbeno-politično pokrajino tistega časa. Zgodovinsko ozadje romana je natančno raziskano, kar bralcem omogoča razumevanje kompleksnosti obdobja, v katerem se dogaja, vključno s konflikti med francoskimi in nemškim cesarstvom.

Van Rijckegem mojstrsko slika vzdušje Napoleonovega obdobja, pri čemer ne pozabi na prikaz surovosti vojnega življenja. V ospredju zgodbe pa stoji Stans, ki s svojim pogumom in neomajno vero v sebe premaga številne ovire in družbene predsodke. Dekle z mušketo je zgodba o uporu, prijateljstvu in iskanju lastne poti v svetu, ki je poln nevarnosti in predsodkov. V zgodbi odkrivamo teme identitete, upora in boja za osebno svobodo, hkrati pa avtor poudarja omejitve in pričakovanja do žensk tiste dobe, ki še marsikje niso odpravljene in zato je zgodba aktualna tudi danes.

Po treh minutah škripanja in sopihanja, za kar se možu na koncu celo zahvalim, v postelji spet ležim popolnoma budna. Razmišljam o Courage. Spet jo vidim pred sabo, kako vsa gibka, prebrisana in hitra nasprotnico spravi na kolena. Stisnem pesti in čutim, kako mi srce v prsih razbija. Vstanem iz postelje in se skušam spomniti boksarske tekme od prvega do zadnjega udarca. Prizora, ko Courage poklekne in se izogne silnemu udarcu, nato pa plane pokonci in trešči Neel v obraz, da ji zlomi nos in odloči dvoboj. In medtem ko podoživljam pretep, pred oknom premikam noge in zamahujem z rokami, kot bi še sama stala v ringu in razbijala nosove. Tedaj pa začutim, kako mi moževo seme spolzi po desnem stegnu kot kapljice strupa, ki počasi uhajajo iz mojega telesa. Pravi čudež, da nisem noseča. In enkrat, ko bom v trebuhu nosila otroka, ne bom več zapustila te sobe. V roki stisnem svetinjico svete Rite.
Brezupen primerek sem. A tudi jaz imam trdo glavo.
— str.126-127

Jean-Claude van Rijckegem: DEKLE Z MUŠKETO

  • jezik: nizozemski

  • Originalni naslov: Ijzerkop

  • Prevod: Mateja Seliškar Kenda

  • Leto izida: 2023

  • Število strani: 482

  • Vezava: mehka

  • ISBN/EAN: 978-961-7122-61-9

  • Založba: Založba Malinc

    ****

    Oblikovano v skladu s priporočili za bralce z disleksijo.

Previous
Previous

Ocean Vuong: Bežen trenutek bajnosti

Next
Next

Amor Towles: Pravila vljudnosti