Zakaj dovoliti otrokom, da si sami izbirajo, kaj bodo brali

Danes je večino otrok težko prepričati, da bi v roke vzeli knjigo, saj jih pritegnejo številne druge stvari in dejavnosti. Moramo biti pošteni - težko je tiskani knjigi tekmovati z računalniškimi igrami, družbenimi mediji, druženju s prijatelji. Zato otroci težko prežvečijo še tistih nekaj obveznih knjig za domače branje, že precej manj jih bere za bralno značko, kaj šele da bi brali za zabavo. Zato je ena najboljših stvari, ki jih lahko naredimo starši, učitelji oziroma skrbniki, da pustimo otrokom, da si sami izbirajo knjige.

Zakaj je torej tako pomembno, da odločitev o tem, kaj želijo brati, prepustimo otrokom?

Eden od glavnih razlogov, zakaj naj bi odrasli morali otrokom dovoliti, da si sami izbirajo knjige za samostojno branje, leži v tem, da otroci najbolj vedo, kaj jim je všeč. Že zdrava pamet nam pove, da bo otrok prej prebral knjigo, ki mu je všeč, kot tisto, ki mu jo vsilimo. Zaupajmo jim pri izbiri. Ni pomembno, kaj berejo - naj bodo to stripi, fantazijske zgodbe, ljubezenske zgodbe, zgodbe o vampirjih ... - vse je dovoljeno. Naj imajo dostop do njih, četudi žanr ni po vašem okusu. Najpomembneje je, da pri otroku vzbudimo ljubezen do branja. Ne glede na to, s katerimi knjigami bo začel, ko bo odraščal in mu bodo na pot prihajale nove in nove zgodbe, bo postajal vse zahtevnejši bralec in slej ko prej bo odkril tisto knjigo, ki ga bo začarala in spremenila v bralca za vse življenje.

Nekaj pa odrasli kljub vsemu lahko storimo. Navajam nekaj predlogov, kako vkljub temu, da otrokom daste vedeti, da lahko sami izbirajo knjige, do neke mere ohranite nadzor nad tem, kaj berejo:

Berite sami. Najboljši način, da boste otroka prepričali v to, da je branje prijetna in koristna dejavnost, je, da ste mu za zgled. Otrok se najprej uči od svojih staršev. Ko vas bo otrok redno videl s knjigo ali revijo v rokah, vam bo želel slediti.

Pogovarjajte se z njim o tem, kaj ste prebrali. Zbudite mu zanimanje za članek v časopisu, tako da preberete le udarno novico, nato pa mu pomolite časopis, da naj članek prebere sam do konca. Naj vam med kuhanjem bere sestavine in potek priprave hrane. Če ima rad živali, mu v poljudni reviji pokažite fotografije, za katere veste, da ga bodo zanimale - prepričana sem, da se bo želel podučiti še o čem več iz besedila ...

Dober začetek je ne v vsiljevanju, temveč v priporočanju knjig. Večina od najstnikov danes ima učitelja, starša ali drugo odraslo osebo, ki mu je v zadnjem letu priporočila knjigo. Če ne veste, kje najti kakovostno literaturo za otroke pobrskajte med knjigami za otroke na tem mestu, ali pa na drugih podobnih spletnih mestih (Gospodična knjiga, Z otroki beremo kakovostne knjige, Iza in mami bereta ...).

Spomnite se, kaj ste sami radi brali v njihovih letih - dobre stare klasike, ki jih boste pospremili z osebno zgodbo, bodo zagotovo pritegnile vaše otroke.

Poglejte, s kakšnimi izzivi se srečujejo, in jim predlagajte knjigo, v kateri junaki rešijo njihov problem ...

Zanimanje za prostočasno branje boste spodbudili tudi s tem, da boste brali skupaj s svojim otrokom. Ne glede na to, če so že najstniki in da že dolgo znajo brati, jim bo prijalo nekaj skupnega kakovostnega časa s staršem. Tako druženje pa lahko otroka spodbudi, da vam zaupa tudi kakšno bolj zaupno stvar, za katero drugače ne najde pravega trenutka. S tem pa se bo tudi okrepila vez med vama. Dokazano!

Ali vaši otroci ali učenci (če ste učitelj) sami izbirajo svoje knjige? Ste preizkusili katerega od zgodnjih nasvetov - kako se je izšlo? Svoje misli lahko delite z mano v komentarju.

Previous
Previous

Najraje beremo v pižami