Anja Mugerli: Čebelja družina
Vedno sem radovedna, ko neka knjiga dobi nagrado, tako večjo, svetovnega oz. evropskega formata. Bo knjiga po mojem okusu? Se bom strinjala z žirijo? Bo uresničila moja pričakovanja? Z Evropsko nagrado za književnost leta 2021 nagrajena zbirka kratkih zgodb Anje Mugerli mi je od izida večkrat prišla na pot, a nikoli tako, da bi jo dejansko vzela v roke in prebrala. Sedaj, ko sem zaprla zadnjo platnico, sem obogatena z zgodbami še ene odlične knjige, iz katere se lahko učim o dinamiki družine in njena spoznanja, precejena skozi lastne izkušnje, prenesem tudi v svoje življenje.
Predvsem sem vesela, da so se sodobni slovenski avtorji mlajše generacije znali odlepiti od zadušljivosti in zatohlosti preteklosti, predvsem druge svetovne vojne in časa po njej, in da so v svoje pisanje vnesli čas, v katerem živimo. Konec koncev so tako mladi, da vojne niso doživeli niti njihovi starši. Soočajo pa se z drugimi izzivi, ki jih ne razumejo pretekle generacije. In končno je prišel čas, ko imamo tudi mi, generacija X, “svoje” knjige, knjige, ki jihr azumemo, se z njimi poistovetimo in o katerih lahko suvereno govorimo oziroma one govorijo o nas.
Predvsem slovenske avtorice današnjega časa se vprašanj, s katerimi se sooča sodobna ženska lotevajo nič več sramežljivo in zadržano, temveč vlogo ženske postavljajo v središče dogajanja. V njihovih zgodbah odkrivamo najrazličnejše individualne in kolektivne identitete, ki se skrivajo v nas in ki vplivajo na naše medosebne odnose.
Dinamika družine je osrednja tema tudi sedmih zgodb v zbirki Čebelja družina. V njej beremo zgodbe o pogrešanih, naključno združenih, izgubljenih, razpadlih in ponovno združenih družinah ter o potencialnih družinah, ki bi v drugačnih okoliščinah morda preživele. Z jasnim in neusmiljenim pogledom na repertoar človeških odnosov nam avtorica z brezkompromisnim in na trenutke liričnim slogom predstavlja dezorientiranost likov, o katerih pripoveduje.
Pri Anji Mugerli se nam idealna podoba družine nenehno izmika. Ko že mislimo, da smo jo ujeli, med like vnese nadnaravna bitja, pogrebne obrede in duhove, in že nam spolzi ned prsti, tako da smo jo prisiljeni iskati znova in znova. V zgodbah odkrivamo svoje lastne demone in želje, tesnobo in upanje, ki se poraja v neizprosnem okviru neizrečenega, čutimo zamere in nesporazume, ki jih skriva vsaka, tudi najbolj funkcionalna družina. V življenjski poti vsakega od njenih likov lahko uvidimo univerzalne resnice, pa tudi resnice sveta, v katerem živimo, čeprav ga v resnici ne poznamo. Pri tem prečkamo najrazličnejše meje – od jezikovnih in kulturnih do političnih in geografskih. Vse razen naslovne zgodbe bi lahko bile postavljene v katerikoli čas in prostor. Ob tem nas avtorica vodi skozi starodavne, morda že pozabljene obrede, odstira starodavna slovenska verovanja in običaje, v kateri nenehno prehajamo med realnostjo in nezavednim, ter odmaknjeno kolektivno domišljijo, prevedeno v sedanji čas.
Njena proza je bogata in evokativna ter slika živo sliko družine, ki niha na robu sprememb, kjer mora vsak član krmariti med občutljivim ravnotežjem med tradicijo in osebno rastjo. "Čebelja družina" niso le zgodbe o vezeh, ki povezujejo, ampak tudi razmislek o silah, ki nas ločijo, in o nenehnem iskanju harmonije sredi kaosa. S svojo edinstveno premiso in pronicljivim opazovanjem človeške psihe je "Čebelja družina" dokaz avtoričine spretnosti pripovedovalke zgodb, ki je sposobna najti izjemno v običajnem.
Predvsem zgodba "Čebelja družina" predstavlja edinstveno in prepričljivo pripoved, ki se poglablja v zapletenost družinskega življenja in odraža zapleteno družbeno strukturo čebeljega panja. Mugerli oblikuje svet, v katerem dinamika čebelje kolonije služi kot pretresljiva metafora za medčloveške odnose, pri čemer raziskuje teme zvestobe, dolžnosti in boja za individualnost znotraj pričakovanj družbe. Tako kot človek tudi čebela ne more preživeti sama, vendar se mora, če želi najti svoje mesto v družini in širši skupnosti, podrediti svoji vlogi, določeni v panju.
Anja Mugerli: ČEBELJA DRUŽINA
Jezik: slovenski
Leto izida: 2020
Število strani: 146
Vezava: trda
ISBN/EAN:978-961-282-466-2
Založba: Cankarjeva založba
****