
Lučka Lučovnik: Osupljivke
V 17-ih zgodbah, ki se skrivajo v knjigi Osupljivke (Založba Malinc), se sprehodimo skozi svetovno zgodovino in obkrožimo svet, vmes pa se celo dvakrat (morda celo trikrat) ustavimo tudi doma. Avtorica bralca neposredno nagovori, tako da takoj vstopi v življenjski svet junakinje posamezne zgodbe. V njih spoznamo okoliščine in pogoje, ki so pripeljali do tega, da so ta dekleta in ženske postale ne samo junakinje lastnih življenj temveč so pomagale spremeniti tudi svet drugih, celotnih skupnosti in držav, zaradi njih je danes tudi naše življenje drugačno, boljše. Pa čeprav je to kdaj od njih zahtevalo, da tvegajo lastna življenja. S svojim vedenjem, razmišljanjem in željo po znanju so navdihnile tudi druge, da so jim sledili. V vsaki zgodbi se skriva tudi zanimivost, ki dela junakinje le še bolj posebne in zanimive, nas pa še bolj radovedne, da si želimo o njih vedeti še več.
Will Gmehling: V ringu
Knjiga prikazuje občutljivo prelomnico v Alfovem odraščanju. Ne samo, da začne po poletju, preživetem na bazenu (njega in junake knjige so bralci spoznali že v knjigi Poletje na bazenu), obiskovati novo šolo, kjer mora najti svoje mesto v razredu in se znova dokazati, saj mu učenje ne gre najbolje, v življenju se mu dogaja še veliko drugih stvari. Na zunaj morda deluje miren in zadržan, a v njem je veliko nasprotujočih se čustev: občutki prve zaljubljenosti, prihajajoča mamina brezposelnost, brat, ki nenehno izginja, in sestra, ki mu s svojo odločnostjo in vsiljivostjo ne da miru. Takrat odkrije tudi novo strast – boks, ki ima zanj pomemben simbolni pomen – ni zgolj šport, ampak mu pomaga pri odraščanju, soočanju s strahovi in pri iskanju lastne moči. Knjiga mojstrsko pokaže, kako nekaj tako “grobega” kot je boks, lahko postane vir nežnosti, opolnomočenja in osebne transformacije.
Sabina Fras Popović: Prava hokejska banda na razpotju
Sabina Fras Popović nas v drugi dogodivščini prave hokejske bande popelje v čas, ko naj bi se mladi hokejisti po pandemiji vrnili nazaj v trenažni sistem. Vsi razštelani, odtujeni drug od drugega, brez motivacije in kondicije, vsak pa z resnimi izzivi, zaradi katerih na skrivaj trpijo in molčijo pred drugimi, ki so jim še nedolgo tega bili zaupniki, da ne bi izpadli šleve in izdajalci – pa najsi gre za poškodbo, ki je enega prisilila v resen razmislek, ali še nadaljevati z udejstvovanjem v športu, ki mu je tako ljub, za prvo ljubezen, za strah pred preveč ambicioznim očetom, ali pa za prezgodnjo izgubo mame, na katero te ne more pripraviti prav nič.
Susan Abulhawa: Jutra v Dženinu
Jutra v Dženinu niso lahko branje. Strani romana nosijo težo generacijske travme in zgodovinske krivice. Vendar pa je ravno ta neomajna upodobitev zgodovinskih trenutkov, ki smo jim priča sami, združena s trenutki nepričakovane lepote in vztrajnosti, tisto, zaradi česar je roman dobil tako pomembno mesto sodobni literaturi. Zato lahko brez težav rečem, da predstavlja pomemben zgodovinski dokument in je dokaz trajne moči družinskih vezi in človeškega dostojanstva kljub navidezno nepremostljivim težavam.
Sally Rooney: Kje si, prelepi svet?
Glavni junakinji: Alice, uspešna pisateljica romanov, in Eileen, njena najboljša prijateljica in urednica v eni od dublinskih založb, si skozi knjigo izmenjujeta dolga e-poštna sporočila, v katerih razmišljata o svojih skrbeh glede osebne izpolnitve, okolja in družbenih neenakosti. Ta e-poštna sporočila ponujajo trenutke filozofskega in eksistencialnega razmišljanja, kar daje romanu kontemplativni ton, ki se razlikuje od njenih prejšnjih del. Njuno dopisovanje ponuja nekaj najbolj pretresljivih in čudovito napisanih odlomkov, ki prikazujejo, kako v naših najbolj intimnih pogovorih želimo biti razumljeni in tudi sami razumeti širšo sliko tega, o čemer govorimo.
Mateja Kunc: Zlata knjiga življenja
Tisti, ki se že nekaj časa ukvarjate z raziskovanjem življenja, boste v Zlati knjigi življenja na enem mestu in urejeno v neko koncizno celoto našli življenjske nauke, ki ste jih do sedaj morda spoznavali razpršeno. In morda se vam bo odkrila še kakšna življenjska modrost, ki bo spremenila tok vaših življenj. Tisti, ki šele začenjate z raziskovanjem življenja na tak način, pa kar pogumno: knjiga je napisana na preprost in lahko razumljiv način, v toplem in spoštljivem jeziku iz avtoričine osebne izkušnje in izkušenj njenih strank, da boste v hipu začutili, da na svoji poti niste sami.
Beatriz Oses: Erik Vogler (mladinska serija)
Erik Vogler ni navaden fant. Je ekscentričen, nekoliko nenavaden petnajstletnik, obseden z redom in čistočo. Vsa njegova oblačila morajo biti razvrščena po barvah, njegovi robčki iz najboljšega bombaža in do popolnosti zlikani; njegovi italijanski čevlji se morajo lesketati, njegova soba mora biti popolnoma pospravljena in brez najmanjše sledi prahu. Erik do popolnosti pozna in upošteva etiko in bonton visoke družbe, vendar mu vsakršna sprememba od ustaljenega in pričakovanega urnika povzroča nepredstavljiv stres in tesnobo.
Juan Cruz Igerabide: Grigor in čebela
Zgodba se vrti okoli Grigorja, radovednega šestletnika, ki sicer živi v blokovskem naselju, a ga bolj kot mesto zanima narava. Še posebej se naveže na čebelo, ki jo sreča v bližnjem parku, v katerega bi se kar preselil. Zaveznike in prijatelje pa najde tudi med drugimi prebivalci parka in živalskega vrta. Živali mu pomagajo reševati težave, v katere zaide, odgovarjajo mu na vprašanja, ki bi se morda odraslim zdela naivna in otročje zabavna, Grigorju pa pomagajo najti red in smisel v tem kaotičnem svetu, ki ga šele spoznava.čevlji se morajo lesketati, njegova soba mora biti popolnoma pospravljena in brez najmanjše sledi prahu. Erik do popolnosti pozna in upošteva etiko in bonton visoke družbe, vendar mu vsakršna sprememba od ustaljenega in pričakovanega urnika povzroča nepredstavljiv stres in tesnobo.
Karmen Petric: Prste stran
Celotna zgodba je sicer lahkotna in zabavna, ob dialogih med glavnima protagnistoma se muzaš in bi jima kdaj kar skočil v besedo, predvsem pa je berljiva in očarljiva tako, da je ne moreš odložiti. V dodaten plus avtorici štejem tudi to, da kot navdušena bralka v svoje besedilo vpleta tudi literarne naslove sodobnih slovenskih avtorjev, ki lahko bralcu ponujajo navdih za prihodnja branja in bolj poglobljeno razumevanje glavnih junakov njene knjige.
Ocean Vuong: Bežen trenutek bajnosti
Bežen trenutek bajnosti Oceana Vuonga je globoko ganljiv in lirično napisan prvenec, ki raziskuje kompleksnost identitete, spomina in travme. Roman, strukturiran kot sinovo pismo nepismeni materi, krmari po presečiščih osebne in kulturne zgodovine s surovo iskrenostjo in poetično milino. Glavni protagonist Cuki, vietnamski Američan, pripoveduje o svojem otroštvu in mladosti, ki ga zaznamuje težak odnos z mamo.
Jean-Claude van Rijckegem: Dekle z mušketo
Van Rijckegem mojstrsko slika vzdušje Napoleonovega obdobja, pri čemer ne pozabi na prikaz surovosti vojnega življenja. V ospredju zgodbe pa stoji Stans, ki s svojim pogumom in neomajno vero v sebe premaga številne ovire in družbene predsodke. Dekle z mušketo je zgodba o uporu, prijateljstvu in iskanju lastne poti v svetu, ki je poln nevarnosti in predsodkov. V zgodbi odkrivamo teme identitete, upora in boja za osebno svobodo, hkrati pa avtor poudarja omejitve in pričakovanja do žensk tiste dobe, ki še marsikje niso odpravljene in zato je zgodba aktualna tudi danes.
Amor Towles: Pravila vljudnosti
Amor Towles dogajanje svojega prvenca "Pravila vljudnosti" postavi v New York v čas recesije in bližajoče se vojne kataklizme na drugi strani Atlantskega oceana. V njem slika živahen portret mesta in njegove družbene dinamike skozi oči mlade ženske, ki si utira pot iz delavskega razreda v visoko družbo.
Haruki Murakami: Vsi božji otroci plešejo
V knjigi Harukija Murakamija "Vsi božji otroci plešejo" je zbranih šest kratkih zgodb, od katerih je vsaka tesno povezana s potresom, ki je leta 1995 prizadel japonsko mesto Kobe. Čeprav sama katastrofa pogosto ostaja v oddaljenem ozadju, Murakami v vsaki od njih v svojem stilu mojstrskega pripovedovalca nadrealističnih in pretresljivih zgodb raziskuje teme izgube, negotovosti in človeških odnosov.
Kristine Gudonyte: Dnevnik poredne punce
Mladinski roman "Dnevnik poredne punce" litovske pisateljice Kristine Gudonyte je obsežen dnevniški zapis odraščajoče Kotrine, ki ponuja intimen in odkrit pogled na izzive „slabih deklet”, ki skušajo najti svoje mesto v svetu. Kristina Gudonytė je oblikovala pripoved, ki je hkrati navdušujoča in introspektivna. Njeni dnevniški zapisi so prežeti z iskrenostjo, nasprotujočimi čustvi in kančkom upora. Bralce potegnejo v notranji svet dekleta, ki kljubuje družbenim normam in pričakovanjem. Njeno pot zaznamuje soočanje z družinskim nasiljem, novima partnerstvima staršev, osebno negotovostjo, izzivi duševnega zdravja ter iskanje identitete in namena.
Senka Marić: Kintsugi telesa
Roman "Kintsugi telesa" Senke Marić nosi naslov po japonski umetnosti popravljanja poškodovane lončenine z zlatom. Skozi to metaforo raziskuje življenje ženske, ki se mora po uničujoči osebni krizi znova sestaviti. Je pretresljivo raziskovanje ranljivosti in notranje moči, ki živi v nas, in nežne lepote, ki se skriva v nepopolnosti.
Akwaeke Emezi: Kako je umrl Vivek Oji
Skozi niz spreminjajočih se perspektiv, od Vivekove zgodbe do pogledov njegovih sorodnikov in prijateljev, Emezi mojstrsko sestavi večplastno zgodbo. Vsak pogled odkriva košček zapletene sestavljanke, ki iz katerih spoznamo Vivekovo življenje in okoliščine njegove smrti.
Lana Bastašić: Ujemi zajca
Roman Ujemi zajca je prvenec srbske avtorice Lane Bastašić, za katerega je leta 2020 prejela Evropsko nagrado za književnost. V romanu, postavljenem na ozadje povojnega Balkana, spremljamo Saro in Lejlo, ko se odpravita na potovanje iz Bosne na Dunaj, da bi našli Lejlinega izgubljenega brata Armina. Njuno potovanje ni le fizično, ampak globok potop v raziskovanje spomina, identitete in kompleksnosti prijateljstva.
Lise Villadsen: Kvantni skok
Mladinski roman "Kvantni skok" je več kot le zgodba o odraščanju; je poglobljeno raziskovanje tega, kako se definiramo v odnosu do tistih, ki jih imamo radi, in nevidnih bojev, ki krojijo naša življenja. Lise Villadsen je oblikovala zgodbo, ki je hkrati intimna in univerzalna ter ponuja prepričljiv pogled na notranjo moč, ki je potrebna za krmarjenje skozi preizkušnje mladostništva.
David Diop: Več kot brat
Roman ni le zgodba o vojni, temveč tudi poglobljeno raziskovanje identitete in odtujenosti. Diop izzove bralca, naj se sooči z neprijetnimi resnicami o naravi nasilja in zapletenosti identitete afriškega vojaka v pretežno belski vojski, ki se bori v evropski vojni. To plastenje doda pripovedi prepričljivo globino, kompleksnih tem loteva z občutljivostjo in pronicljivostjo. Zaradi raziskovanja prijateljskih vezi in vpliva travme je globoko ganljivo in nepozabno branje, ki si zasluži široko priznanje in številna prejeta literarna priznanja.
Jessamine Chan: Šola za dobre matere
Roman spretno raziskuje teme nadzora, starševskih pravic in družbenih pričakovanj ter ustvarja srhljiv razmislek o pritiskih in obsodbah, s katerimi se danes soočajo predvsem matere. Avtorica zna učinkovito ujeti čustveno muko matere, ki je ločena od svojega otroka in hkrati podvržena neusmiljenemu nadzoru in manipulaciji. Ko beremo knjigo lahko osebno občutimo njen obup, jezo in redke trenutke upanja. Občutki ob branju tega romana so tako tesnobni kot srhljivi, da sem knjigo, preden sem jo dokončala, kar dvakrat odložila.